Od 24 sierpnia w Miejscu Projektów Zachęty w Warszawie można oglądać wystawę Jaśminy Wójcik zatytułowaną Chowanie człowieka między ludźmi bez kontaktu z naturą doprowadza go do wynaturzeń. Kuratorem wystawy jest Magda Kardasz.
Artystka wzięła na warsztat różne podejścia do problemu zieleni w przestrzeni miast i walkę ich mieszkańców o prawo do pełnego z niej korzystania. Powstała historia osobista, związana z jej dziadkami, przedstawiona w formie cyklu rysunków zatytułowanych Działka. W tej grupie prac artystka odwzorowuje zapamiętane z dzieciństwa scenki rodzajowe rozgrywające się na działce oraz obrazy związane z tą specyficzną formą aktywności. Obok rysunków Jaśmina Wójcik urządziła ogród. Widoczny przez okna galerii świecący obiekt jest szklarnią, w której kiełkują, rosną, kwitną i owocują rozmaite pożyteczne rośliny. Artystka nie zatrzymała się tylko na poziomie zbudowania atrakcyjnego wizualnie eksponatu, lecz zaprosiła do współtworzenia tego efemerycznego ogrodu publiczność – wszystkie osoby chętne do zajęcia się sadzonką.
Z instalacją Działka zestawiona jest rysunkowa seria Zygmunt Stępiński. Tym razem Jaśmina Wójcik zajęła się innym aspektem zieleni w mieście, biorąc za punkt wyjścia najbliższe otoczenie MPZ. Projektowane w latach powojennych przez Zygmunta Stępińskiego, architektoniczno-parkowe założenie Nowy Świat Wschód zainspirowało powstanie rysunkowej serii, w której portrety architekta przy pracy, w gronie współpracowników i w życiu prywatnym przeplatają się z przedstawieniami planów i widoków jego warszawskich realizacji urbanistycznych. Dziś z założeń Nowy Świat Wschód zostało niewiele, a rysunki Wójcik są swoistym trybutem dla dzieła i myśli nieco zapomnianego architekta.W podziemnej części galerii artystka urządziła świątynię dumania nad pięknem natury. Dzięki przygotowanym przez nią zapachowo-dźwiękowym miksturom, zmysłowym ekstraktom przyrody, widz będzie mógł zapomnieć o wielkomiejskim zgiełku.
Chowanie człowieka między ludźmi bez kontaktu z naturą doprowadza go do wynaturzeń
Jaśmina Wójcik
Wernisaż: 24 sierpnia 2012 roku
Wystawa czynna od 24 sierpnia do 21 października 2012 roku
Miejsce Projektów Zachęty w Galerii Zachęta
ul. Gałczyńskiego 3
Warszawa