Od 16 do 20 października we Wrocławiu potrwają Kryminalne Warsztaty Literackie, które odbędą się podczas Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2012.
Kryminalne Warsztaty Literackie to tygodniowe warsztaty pisania, których uczestnikami są laureaci konkursu na opowiadanie lub szkic opowiadania kryminalnego z Wrocławiem w tle. W tym roku uczestnicy warsztatów będą szkolić swe pisarskie umiejętności pod okiem nie czterech, a pięciu trenerów.
Mariusz Czubaj – pisarz, antropolog kultury i wykładowca w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. Autor książek: Biodra Elvisa Presleya. Od paleoherosów do neofanów, W stronę miejskiej utopii, 100 najważniejszych powieści kryminalnych oraz Etnolog w Mieście Grzechu, Powieść kryminalna jako świadectwo antropologiczne. W duecie z Markiem Krajewskim napisał dwa kryminały z nadkomisarzem Paterem: Aleja samobójców i Róże cmentarne. Jest też autorem kryminałów o profilerze Rudolfie Heinzu: 21:37, za którą otrzymał Nagrodę Wielkiego Kalibru, Kołysanki dla mordercy oraz Zanim znowu zabiję.
Gaja Grzegorzewska – autorka i miłośniczka kryminałów. Absolwentka filmoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Adeptka brazylijskiej sztuki walki – capoeiry. Twórczyni cyklu o prywatnej detektywce Julii Dobrowolskiej. Debiutowała w 2006 roku powieścią Żniwiarz, w następnym roku opublikowała kryminał Noc z czwartku na niedzielę, a w 2010 – Topielicę, za którą zdobyła Nagrodę Wielkiego Kalibru 2011. Współautorka, wraz z Irkiem Grinem i Marcinem Świetlickim, pastiszu powieści kryminalnej Orchidea.
Marta Mizuro – krytyk literacki. Laureatka prestiżowej Nagrody im. Ludwika Frydego, przyznawanej przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Krytyki Literackiej. Regularnie publikuje recenzje między innymi w FA-arcie, Nowych Książkach, Przekroju, Zwierciadle. Obecnie pracuje w miesięczniku Odra. Zasiada w jury konkursu o Nagrodę Wielkiego Kalibru. W 2010 roku ukazał się jej debiut kryminalny – powieść Kogo kocham, kogo lubię napisana wspólnie z Robertem Ostaszewskim , a niebawem ukaże się jej nowa książka Bezpieczna przystań.
Marcin Świetlicki – poeta, prozaik, muzyk. Zadebiutował tomem poetyckim Zimne kraje, autor wielu świetnie przyjmowanych przez czytelników i krytyków książek poetyckich. W 2011 roku ukazało się ich zbiorowe wydanie, zatytułowane Poezje. Jako autor tekstów i wokalista współpracuje przede wszystkim z zespołem Świetliki. Stworzył trylogię kryminalną z główną postacią mistrza: Dwanaście , Trzynaście, Jedenaście, która w 2011 roku ukazała się w tomie zbiorowym o tytule Powieści. Wraz z Gają Grzegorzewską i Irkiem Grinem napisał pastisz powieści kryminalnej Orchidea. Jeden z ojców-założycieli Stowarzyszenia Miłośników Kryminału i Powieści Sensacyjnej Trup w szafie.
Marcin Wroński – prozaik, dziennikarz, redaktor. Debiutował zbiorem opowiadań Udo Pani Nocy, pisał prozę postmodernistyczną, fantastykę, książki dla dzieci. Jego wielką pasją literacką jest pisanie o dawnym Lublinie, czego dał wyraz ostatnio w Piękne jesteście przyjaciółki moje i w serii kryminałów retro o komisarzu Maciejewskim: w Morderstwie pod cenzurą oraz w Kinie Venus. W 2010 roku ukazał się jego kryminał Officium Secretum , w 2011 – trzecia część cyklu o komisarzu Maciejewskim, A na imię jej będzie Aniela, a rok później kolejna – Skrzydlata trumna.
Kryminalne Warsztaty Literackie
Od 16 do 20 października
Wrocław