21 września Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu organizuje wieczór ze sztuką performance.
Po sukcesie wystawy Teatr życia, CSW Znaki Czasu w Toruniu zaprasza na specjalne wydarzenie poświęcone sztuce performance i jednej z jej pionierek, Marinie Abramović. W Kinie Centrum zostanie zaprezentowany głośny film dokumentalny w reżyserii Matthew Akers o jednej z najznakomitszych współczesnych światowych artystek, zatytułowany: Marina Abramović: artystka obecna, poprzedzony wykładem Dyrektor programowej CSW Znaki Czasu – Dobrili Denegri.
Z tej okazji odbędzie się również performance południowo-afrykańskiej artystki Lerato Shadi, któremu towarzyszyć będzie prezentacja katalogu do wystawy Teatr życia.
Uwodzicielska, nieustraszona, i skandaliczna, w ciągu 40 lat swojej działalności Marina Abramović przedefiniowała pojęcie sztuki. Używając własnego ciała jako narzędzia, wykraczając poza swoje fizyczne i psychiczne ograniczenia, a czasami nawet ryzykując życiem – tworzy performance, które prowokują, wstrząsają nami, a z pewnością poruszają. Dzięki niej i wspólnie z nią pewne granice zostają przekroczone, świadomość rozszerzona, a sztuka rodzi się na nowo.
Pełnometrażowy film dokumentalny Marina Abramović: artystka obecna zabiera nas do jej własnego świata, podążamy za artystką, gdy przygotowuje się do doświadczenia najważniejszego momentu w jej życiu: retrospektywnej wystawy prezentowanej w Museum of Modern Art w Nowym Jorku. Retrospektywa zaprezentowana w jednym z najważniejszych na świecie muzeów to dla każdego artysty największy kamień milowy.
Dzięki tradycyjnej technice dokumentacyjnej, a zarazem uchwyceniu nadzwyczajnej aury właściwej bohaterce, obraz Marina Abramović: artystka obecna nie jest w żadnym razie typowym filmem artystycznym. Przy pełnym zaangażowaniu Mariny Abramović oraz Museum of Modern Art otrzymaliśmy bowiem hipnotyczną podróż filmową do świata radykalnej sztuki performance, a zarazem intymny portret zadziwiająco magnetycznej, wiecznie intrygującej kobiety, która nie czyni różnicy pomiędzy życiem a sztuką.
Prace Lerato Shadi – czy to wykonywane przed żywą publicznością, czy jedynie przed kamerą video – zmuszają nas do myślenia o czasie, jego przemijaniu, wieczności. W większości jej prac długotrwałość czynności jest tak samo istotnym elementem, jak sam proces transformacji, który artystka przechodzi w różnych formach. Powstawanie, metamorfoza, stan bycia zdają się być w jej pracach zatrzymane, stałe, prezentowane za pomocą minimalnych gestów, przez co ciało artystki przez większość czasu wydaje się niemal statyczne. Lerato Shadi urodziła się w Mafikeng (RPA) w 1979 roku, mieszka i pracuje w Johanesburgu oraz w Berlinie.
Teatr życia zaprezentowany w CSW to zbiór prac artystów, którzy są pionierami sztuki performance: Yoko Ono, Valie Export oraz Mariny Abramović, a także artystów współczesnych, takich jak Maurizio Cattelan, Vanessa Beecroft, Francesco Vezzoli oraz Katarzyna Kozyra, którzy zajmują się sztuką performance w odmienny sposób, pozwalając nam na zmianę myślenia o tej dziedzinie sztuki, przebudowanie jej definicji.
Teatr życia to wystawa poświęcona tym działaniom artystycznym, które szukają punktów wspólnych pomiędzy sztuką, muzyką eksperymentalną, nowoczesnym tańcem i teatrem. Ma na celu zwrócenie uwagi nie tylko na działania, które zatarły granice między wymienionymi dyscyplinami, ale przede wszystkim na te, które zakwestionowały społeczne konwencje poprzez poszukiwanie alternatywnych modeli sztuki i życia, wprawiając w ruch wyzwalającą energię, która wstrząsnęła światem w późnych latach 60. i wczesnych latach 70. Wszystkie te tendencje, które skupiały się na działaniu i na ciele artysty jako temacie i obiekcie pracy artystycznej, były punktem wyjścia dla projektu, który miał na celu poznanie sposobów, w jaki młode pokolenia wykorzystują podobną tematykę.
Anarchiczne, uwolnione i nieco heroiczne gesty sztuki lat 60. i 70., ich teatralność i dywersja ciągle odbijają się echem w pracy twórczej młodego pokolenia, mimo, iż dziś kładzie się nacisk raczej na powtarzanie niż wyjątkowość, jakby odtwarzanie tego, co już było, stanowiło sposób wyrażenia czegoś nowego.
Teatr życia to druga z serii wystaw zapoczątkowanych w roku 2011 projektem Statek kosmiczny Ziemia, której towarzyszy katalog z tekstami kurator Dobrili Denegri, historyka i filozofa sztuki Thomasa McEvilleya, historyków sztuki oraz kuratorów Cristiany Perrella oraz Piotra Lisowskiego.
Wieczór ze sztuką performance
21 września 2012 roku, godzina 19.30
Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu
ul. Wały Gen. Sikorskiego 13
Toruń