Od 26 września w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha będzie można oglądać wystawę retrospektywną prac Grzegorza Rosińskiego Grzegorz Rosiński – mistrz ilustracji i komiksu.
Grzegorz Rosiński to rysownik i ilustrator, autor legendarnych już serii Thorgal i Kapitan Żbik. Wystawa stanowi niezwykle obszerny przegląd twórczości Rosińskiego, ukazując poszczególne etapy jego kariery artystycznej: począwszy od ujmujących sprawnością warsztatową dziecięcych prób rysunkowych i studiów artystycznych w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, poprzez późniejszą współpracę z magazynami i wydawnictwami książkowymi czy realizację zadań z zakresu grafiki warsztatowej, aż po ilustracje komiksowe, które zapewniły Rosińskiemu europejską renomę.
Grzegorz Rosiński wykorzystuje w swojej twórczości wszelkie znane techniki plastyczne, zestawiając je w zaskakujących konfiguracjach i tworząc własne. Lapidarne szkice piórkiem, ekspresyjne linoryty, pełne swobody akwarele. Wśród prac, które udało się zgromadzić na wystawie, dominują te tworzone na papierze: grafiki, ilustracje książkowe, rysunki satyryczne, plakaty edukacyjne, okładki książek i płyt, pocztówki. Przede wszystkim jednak, zwiedzający będą mieli okazję podejrzeć warsztat pracy mistrza komiksu. Oprócz gotowych plansz do takich serii, jak Thorgal, Yans, Zemsta hrabiego Skarbka, Kapitan Żbik czy Western, zaprezentowane zostaną studia, szkice poszczególnych postaci oraz projekty okładek – te ostatnie tworzone w wersji olejnej na płótnie.
Różnorodne tematy poruszane w ilustracjach oraz niezwykła łatwość odnajdywania się w różnych stylistykach, plasują Rosińskiego w ścisłej czołówce europejskich rysowników, czyniąc go jednym z najbardziej wszechstronnych żyjących twórców komiksu.
Ekspozycja przygotowana przez Muzeum Regionalne w Stalowej Woli w partnerstwie z Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha i Muzeum Narodowym w Kielcach. Wystawie towarzyszy obszerny katalog w opracowaniu Wojciecha Birka i Piotra Rosińskiego – syna artysty, autora projektu graficznego druków towarzyszących oraz kuratora ekspozycji.
Grzegorz Rosiński urodził się 3 sierpnia 1941 r. w Stalowej Woli. Po ukończeniu studiów w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, początkowo zajmował się grafiką użytkową, tworząc oprawę graficzną do książek i rysunki satyryczne, oraz projektując okładki do płyt i plakaty. Od 1968 r. skupił się na tworzeniu komiksów, m. in. serii Kapitan Żbik i Pilot śmigłowca. W drugiej połowie lat 70. jako kierownik artystyczny prowadził polski magazyn komiksowy Relax, w którym publikował także rysowane przez siebie komiksy o tematyce historycznej i fantastyczno-naukowej (np. Najdłuższa podróż, scen. Rian Asars). W roku 1976 rozpoczął współpracę z wydawcami belgijskimi, realizując m. in. rysunki do popularnych serii komiksowych Thorgal i Yans, a także tworząc powieść graficzną Szninkiel (scen. Jean van Hamme). W 1982 r. z powodu utrudnień spowodowanych wprowadzeniem w Polsce stanu wojennego osiedlił się na stałe w Belgii, by ostatecznie zamieszkać w Szwajcarii.
Publikowane regularnie komiksy przyniosły mu powszechne uznanie czytelników oraz krytyków, co znalazło odzwierciedlenie w licznych nagrodach oraz polskich i belgijskich odznaczeniach, przyznanych za wkład w kulturę obu krajów. Jego komiksy publikowane są w kilkudziesięciu krajach, w tym w Polsce, gdzie od lat jest najpopularniejszym twórcą komiksowym.
Koordynator wystawy w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha: Anna Król
Współpraca: Olga Szczerba
Grzegorz Rosiński – mistrz ilustracji i komiksu
Wernisaż: 25 września 2012 roku
Wystawa potrwa do 10 listopada 2012 roku
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha
ul. M. Konopnickiej 26
Kraków