21 października w Nowohuckim Centrum Kultury w Krakowie będzie można zobaczyć spektakl Everybodyskin, który powstał we współpracy polsko-hiszpańskiej.
Skóra – największy organ ludzkiego ciała; zdjęta i rozłożona zajęłaby powierzchnię niemal dwóch metrów kwadratowych; waży od dziesięciu do piętnastu kilogramów. Determinuje życie jednostki od dnia narodzin. Ta determinacja bardzo często powoduje chęć zmiany własnej skóry pozostającą w sprzeczności z osobistymi przekonaniami i pragnieniami lub wręcz odwrotnie – rodzi potrzebę gloryfikacji w przypadku pełnej akceptacji jej wyglądu. Zdarza się, że skóra kogoś innego wydaje się być o wiele lepszą powłoką cielesną od tej posiadanej. Wówczas próbuje być odrzucana niczym ramy ustanowionego systemu. Prowadzi to do poczucia wyobcowania i braku zrozumienia u innych.
Mechanizmy te przywodzą na myśl zagadnienia terytorialne. Człowiek zaczyna żyć w granicach skóry wraz z dniem narodzin, tak jak zaczyna żyć w granicach kraju lub kręgu kulturowego, w którym się rodzi. Procesy: asymilacji bądź odrzucenia – są następstwem przekonań, kwestii podejmowanych decyzji i osobistych wyborów.
Taka sama, a jednak różna, łącząca ludzi w podobnych doświadczeniach, ale w każdym przypadku dostarczająca indywidualnych odczuć, umożliwiająca kontakt z otoczeniem, ale niejednokrotnie utrudniająca wyrażenie przeświadczeń, obnażająca nasze wnętrze, ale i często będąca doskonałym kamuflażem – skóra nas wszystkich i każdego z osobna.
Spektakl był prezentowany dotąd tylko podczas Festiwalu ULICA25 w Krakowie. Tym razemwidzowie będą mogli zobaczyć go w wykonaniu tancerek Teatru Tańca DF podczas 21.Krakowskich Spotkań BaletOFFowych.
Z inicjatywy dwóch tancerek pochodzących z Polski oraz z Hiszpanii, aktywnych na polu kultury i sztuki tanecznej powstało performatywne przedsięwzięcie o międzykulturowym charakterze. Barbara Wysoczańska z krakowskiego Teatru Tańca DF oraz Margherita Berghamo Meneghini – współzałożycielka hiszpańskiej grupy Les filles Föllen zrealizowały projekt Everybodyskin zainspirowany teatrem ulicznym oraz tańcem współczesnym.
Głównym celem współpracy była wymiana doświadczeń artystycznych, a w szczególności tanecznych pomiędzy krajami pochodzenia uczestniczek wydarzenia oraz ukazanie tańca jako uniwersalnego medium przekazu międzykulturowego.Przygotowywałyśmy spektakl z myślą o Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Ulicznych w Krakowie, podczas którego został zaprezentowany aż cztery razy w przestrzeni Małego Rynku. Chciałabym pozostać przy prezentacjach ulicznych, ale jestem też otwarta na inne ciekawe przestrzenie. Dlatego skorzystałam z zaproszenia 21.Krakowskich Spotkań Baletoffowych i zaprezentuję wersję polską spektaklu w przestrzeni Galerii Nowohuckiego Centrum Kultury w Krakowie.
Teatr Tańca DF działa w Krakowie od ponad dwudziestu lat. Jest to jeden z najstarszych teatrów tańca w Polsce. Prowadzony jest przez Katarzynę Skawińską, cenionego choreografa, wykładowcę tańca współczesnego, kompozycji tanecznej i autorkę wielu innowacyjnych projektów tanecznych. Swoimi choreografiami oraz programem edukacyjnym Teatr bardzo aktywnie promuje sztukę tańca w różnych kręgach odbiorców. Zespół swoją aktywnością pozyskał ogromne grono zwolenników. Angażuje się w organizację imprez m.in.: teatralnych, fotograficznych, filmowych. Teatr kieruje ofertę również do najmłodszych odbiorców. Jest sprawdzoną marką taneczną, źródłem wiedzy, umiejętności i pozytywnych emocji. Od 2008 roku Teatr działa pod patronatem Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki.
Barbara Wysoczańska jest tancerką i menadżerem kultury. Związana z Teatrem Tańca DF od 2003 roku. Brała udział w spektaklach: Osotanie, Orawa, Dawno dawno temu…, Pod złamanym skrzydłem, Ogród, Luminesmachia, Urodziny, Lulilulilajka. Współpracuje również jako aktorka z Teatrem KTO od 2008 roku, biorąc udział w spektaklach ulicznych prezentowanych na licznych festiwalach teatralnych w Polsce i na świecie. Rozwija swoje umiejętności taneczne, uczestnicząc w krajowych i międzynarodowych warsztatach tanecznych. Jest wiceprezesem Stowarzyszenia Teatr Tańca DF oraz koordynatorem projektów artystycznych Teatru. Prowadząc firmę świadczącą usługi eventowe oraz marketingowe, ma okazję brać udział w wielu ciekawych działaniach o charakterze kulturalnym.
Everybodyskin w ramach 21. Krakowskich Spotkań Baletoffowych
21 października 2012 roku, godz. 20.00
Reżyseria i choreografia: Barbara Wysoczańska
Współpraca choreograficzna: Magdalena Śmigasiewicz
Tańczą: Anna Majerczyk, Małgorzata Ogórek, Magdalena Śmigasiewicz, Barbara Wysoczańska
Nowohuckie Centrum Kultury (Galeria)
al. Jana Pawła II 232
Kraków