10 października nakładem wydawnictwa Czarne ukazała się książka autorstwa Lieve Joris zatytułowana Godzina rebeliantów.
Mały pasterz Zikiya dorasta bez ojca we wschodnim Kongu. Kiedy zaczyna studia, krwawy konflikt w Rwandzie przekracza granicę i Zikiya dowiaduje się, że jest Tutsi. Ze względu na swoje pochodzenie zostaje wciągnięty w afrykańską wojnę światową i walczy po stronie Kabili przeciwko dyktatorowi Mobutu. Godzina rebeliantów to opowieść o zdradzie i samotności w sercu Afryki. To historia człowieka, sprawcy i ofiary jednocześnie, miotającego się między problemem lojalności wobec własnego ludu a wierności wobec kraju.
Bohater tej książki jest jednym z tych budzących grozę żołnierzy, których czasem widać na telewizyjnych migawkach z Afryki: ubrani w niedopasowane mundury, schowani za szkłami przyciemnionych okularów opowiadają z obcym akcentem o kolejnej masakrze cywilów, atakach na konwój uchodźców albo wyparciu rebeliantów z terenów, o których nikt w Europie nie słyszał i nie chce słyszeć. Lieve Joris wchodzi w skórę jednego z nich. Przez postać Assaniego, oficera armii kongijskiej, rodowitego Tutsi z północnego wschodu kraju, opowiada historię najkrwawszego i najważniejszego dla Afryki konfliktu ery postkolonialnej. To nie jest jednak książka reporterska ani polityczna. Wojna w Kongo, ludobójstwo w Rwandzie, konflikty między Hutu i Tutsi są tylko tłem, na którym autorka rysuje dramat ludzki. To jest przejmująca opowieść o miłości, zdradzie, strachu, dotkliwej samotności i nadziejach, które nie mogą być spełnione.
Dariusz Rosiak, autor książki Żar. Oddech Afryki
Od dłuższego czasu jestem wielkim miłośnikiem afrykańskich książek Lieve Joris, (…) to mocna książka, która pojawia się we właściwym momencie i z której przemawia ogromna siła wyobraźni.
Paul Theroux
Lieve Joris urodziła się w 1953 roku w Belgii. Jest dziennikarką, powieściopisarką oraz autorką książek podróżniczych. Pisze głównie o Bliskim Wschodzie i Afryce, ale interesuje ją także Europa Środkowa i Azja. Za reportaż o upadku komunizmu na Węgrzech De melancholieke revolutie (1990) otrzymała Nagrodę im. Henriette Roland Holst. Wyróżniono także jej dwie książki osadzone w Afryce: Mali blues (1996) otrzymało Nagrodę Kultury Wspólnoty Flamandzkiej i francuską Prix de l’Astrolabe za De hoogvlaktes (2008) Nagrodę im. Nicolasa Bouviera.
Lieve Joris Godzina rebeliantów
Data wydania: 10 października 2012 roku
Przekład z języka niderlandzkiego: Danuta Suchorowska
Seria: Proza świata
Wydawnictwo Czarne