19 października w Teatrze Nowym w Krakowie odbędzie się premiera sztuki Tanzcafe Treblinka. Spektakl jest częścią projektu Sztuka Gniewu – festiwal sztuki angażującej.
Współczesny sztuka Wernera Koflera Tanzcafe Treblinka w reżyserii Marii Spiss jest próbą spojrzenia z polskiej perspektywy na dramatyczną historię austriackiego nazizmu. Austriaccy żołnierze nie tylko brali udział w agresji na Polskę w 1939 roku, ale także kierowali obozami zagłady, o czym często zapominano w obliczu zbrodni niemieckich. Tanzcafe Treblinka przypomina o przemilczanej winie Austriaków.
Autor sztuki porównywany jest przez austriackich krytyków do Thomasa Bernharda, wybitnego pisarza i dramaturga literatury niemieckojęzycznej. W dramacie Tanzcafe Treblinka Kofler mierzy się z nazistowską przeszłością współrodaków, przypomina o tak niewygodnych faktach jak chociażby dozór austriackich żołnierzy nad obozami w Treblince, Bełżcu i Sobiborze. Spektakl ukazuje problem człowieka uwikłanego w historię i skłania do refleksji na temat współodpowiedzialności jednostki za zbrodnie dokonane przez poprzednie pokolenia rodaków.
Temat drażliwy i trudny, ale nie niemożliwy do zrealizowania. Współczesna aranżacja tekstu i teatralna metafora pozwala nam na prześledzenie różnych punktów widzenia i zmierzenie się z prawdą na temat nazistowskich zbrodni.
– Maria Spiss, reżyserka.
Tydzień po polskiej premierze sztukę będzie można obejrzeć w Wiedniu w Theater Brett, gdzie zaprezentowana zostanie jako druga część teatralnej dyskusji na temat współudziału Austriaków w II wojnie światowej. Dyskusja będzie próbą skonfrontowania polskiej i austriackiej perspektywy spojrzenia na nazizm. Oprócz tego Tanzcafe Treblinka zostanie wystawione także w Niemczech.
Tanzcafe Treblinka, reż. Marii Spiss
Premiera: 19 października 2012
Teatr Nowy
Kraków