18 października odbędzie się pierwsze spotkanie w ramach nowego cyklów wykładów o sztuce Artystki – Anarchistki w czytelni Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu.
Projekt dotyczy Artystek – Buntowniczek w szerokim rozumieniu tego słowa. Prowokacją do skonstruowania takiego bloku tematycznego były niedawne wydarzenia w Rosji związane z szeroko komentowanym procesem Pussy Riot. Wywołały one szereg trudnych pytań:
- Czym jest cenzura, kim jest cenzor, czy można cenzurować, czy są granice cenzury?
- Kim jest artysta?
- Czy artysta może wszytko tworząc dzieło sztuki?
- Czy istnieje jakiś moment, który sprawia, że działanie artystyczne traci tę specyficzną aurę na rzecz perwersji i wyłącznego oszołomienia publiczności?
- Czy wszystko co wychodzi z artysty (w dosłownym tego słowa znaczeniu) jest dziełem sztuki?
Poprzez przedstawienie i gruntowne przeanalizowanie działań artystycznych wybranych Artystek – Anarchistek na kolejnych spotkaniach będzie można odpowiedzieć na wyżej postawione kwestie.
Prowadzenie: dr Katarzyna Lewandowska
Dr Katarzyna Lewandowska – historyczka sztuki, feministka, buddystka. Jej badania koncentrują się na poszukiwaniu cielesności w sztuce współczesnej. Wykorzystuje przy tym dyskurs wzięty z filozofii feministycznej – kprzede wszystkim l’ecriture feminine Lucy Irigaray – specyficzny język, który włącza do analizy sztuki inne zmysły niż oko. Wykłada historię sztuki na Wydziale Historii UMK, zawodowo związana także z Akademią Sztuk Pięknych w Gdańsku.
We współpracy z Fundacją FREE ARTS kuratoruje cykl Debiuty Feminine w Galerii Sztuki Wozownia prezentujący sztukę młodych artystek, Połączenia bezpośrednie w klubie Od Nowa – cykl spotkań ze współczesnymi polskimi artystami i artystkami, obecnie rozpoczyna cykl Anarchia. Poprzednie cykle wykładów w CSW: Kawa z Pieprzem (trudne zagadnienia w sztuce współczesnej: ciało, seksualność, śmierć, ból i starość i inne) oraz cykl WAR – Women Art Revoution (Artystki Wariatki, Kreatury, Matki, Hybrydy i nie tylko).
Artystki – Anarchistki
Wykład pierwszy: Wprowadzenie
Wykład odbędzie się 18 października 2012 roku o godzinie 18.00
Czytelnia Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu
ul. Wały Gen. Sikorskiego 13
Toruń