29 kwietnia o godzinie 19.00 w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie odbędzie się spektakl pt. Fanatyzm albo Mahomet – Prorok. Tego samego wieczoru odbędzie się również wykład. Twórcy spektaklu dadzą widzom okazję do rozważania nad tym, czy wszystko w co wierzymy jest tylko stworzoną kiedyś narracją. Czy każda religia jest manipulacją, jak brzmi najstarsze imię jedynego Boga oraz kim jest Prorok?
Utwór dedykowany przywódcy religii prawdziwej, spisany przeciwko założycielowi religii fałszywej i barbarzyńskiej / Wolter, Fanatyzm albo Mahomet – Prorok
Napisany w 1736 roku dramat Woltera to klasyczne, pięcioaktowe dziecko burzliwych czasów europejskiego Oświecenia. Przewrotnie dedykowany papieżowi Benedyktowi XIV i pozornie krytykujący islam oraz tytułowego proroka Mahometa, w rzeczywistości jest zawoalowaną krytyką wszelkiej religii, manipulacji i fanatyzmu. Czytanie pełnego tekstu tej zupełnie w Polsce nieznanej sztuki udało się we Francji tylko raz i to dzięki policyjnej obstawie. Inne próby były skutecznie oprotestowywane przez środowiska muzułmańskie. Podobnie w Szwajcarii, gdzie w ostatniej chwili odwołano premierę teatralną po protestach i groźbach lokalnej społeczności wyznawców islamu.
Reżyserem spektaklu jest Reda Paweł Haddad, za dramaturgię odpowiada Paweł Łapiński. Plastyką, przestrzenią oraz opracowaniem materiału zajął się Paweł Cukier, wideo stworzył Jakub Wieczorek. Obsada: Czesław Lasota, Ligia Sadowa, Wojan Trocki, Jakub Wieczorek oraz Przemysław Wyszyński.
Reda Paweł Haddad urodził się w 1980. Jest absolwentem Wiedzy o Teatrze oraz studentem Wydziału Reżyserii warszawskiej Akademii Teatralnej. To także muzyk, performer, kulturysta – wojownik sztuki teatru.
Paweł Łapiński jest studentem trzeciego roku filologii francuskiej na Uniwersytecie Wrocławskim. Jest członkiem fundacji Centrala 71 i redakcji magazynu teatralnego Teatralia. Współpracował z Teatrem Wybrzeże, Instytutem Teatralnym, Teatrem Wielkim Opera Narodową oraz Wrocławskim Teatrem Współczesnym.
29 kwietnia 2009 roku o godzinie 19.00
Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego
Warszawa