28 października o godzinie 15.00 w krakowskim Kinie Pod Baranami odbędzie się spotkanie z pisarzem Torgny Lindgrenem, połączone z projekcją operowej adaptacji jego powieści Miód trzmieli.
Torgny Lindgren (ur. 1938) to jeden z największych współczesnych pisarzy szwedzkich. W swojej ojczyźnie otrzymał szereg prestiżowych nagród, od 1991 roku jest członkiem Akademii Szwedzkiej. Prozę Lindgrena przetłumaczono na ponad trzydzieści języków, a kolejnym przekładom towarzyszył zachwyt krytyków widzących w nim jedną z największych indywidualności literackich dzisiejszej Europy. To proza męska, ostra, wyrazista a jednocześnie wyrafinowana w idealnie prostej formie, której odpowiednika próżno szukać w literaturze polskiej. Z realiami szwedzkiej prowincji Lindgren postępuje tak samo, jak tragicy greccy z mitem – czyni z nich historię archetypiczną podejmując w ten sposób dyskurs o kondycji ludzkiej.
Miód trzmieli │ Hummelhonung
reżyseria: Karl Dunér
muzyka: Carl Unander-Scharin
libretto: Magnus Carlbring
dyrygent: Stefan Solyom
Opera na podstawie powieści Miód trzmieli Torgny Lindgrena wystawiona po raz pierwszy 29 października 2001 roku w Vasa Theatre w Sztokholmie. Czas trwania: 113 minut.
Z recenzji książki Miód trzmieli:
Miód trzmieli to baśń czy parabola napisana surowym stylem zapraszającym czytelnika do poszukiwania ukrytego znaczenia. Kobieta przyjeżdża do prowincjonalnego miasteczka w północnej Szwecji z wykładem na tematy religijno-filozoficzne. Jak to jest przyjęte, nocuje w jednym z pobliskich domów. Jej gospodarz, stary, chory na raka i samotny zawozi ją na samotną farmę, gdzie opady śniegu odgradzają ich od świata. Kobieta dostosowuje się więc do jego trybu życia zajmując pokój na poddaszu i kontynuuje prace nad biografią świętego Krzysztofa. Brat jej gospodarza, żyjący na pobliskiej farmie jest także bliski śmierci, ciężko chory na serce. Jeden uwielbia mięso, drugi cukier. Żaden z nich nie da drugiemu satysfakcji przetrwania. Kobieta na swój sposób opiekuje się oboma, a oni w zamian opowiadają jej historie z przeszłości o kobiecie, którą dzielili i wzajemnej nienawiści. Ona, jak święty Krzysztof, niesie ich los w swoich rękach. Ta nagradzana w Szwecji książka jest napisana prostym językiem i głęboko prowokująca. Booklist
Spotkania z Torgny Lindgrenem
28 października 2012 roku, godz. 15.00
Kino pod Baranami
Kraków