Od 16 do 24 listopada w Galerii L Uniwersytetu w Hawanie na Kubie potrwa wystawa Diseño incómodo – polska i kubańska grafika projektowa wczoraj i dziś.
W latach 60 grupa artystów z warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych (miedzy innymi: Waldemar Świerzy, Tadeusz Jodłowski, Wiktor Górka i Bronisław Zelek) odwiedzała kilkakrotnie Hawanę prowadząc wielomiesięczne warsztaty i wykłady. Ta wymiana kulturalna zapoczątkowała nowoczesne kubańskie projektowanie graficzne, a echa tego przełomu widoczne są do dziś. Po ponad 40 latach artyści z Polski znów zaprezentują wspólnie z kubańskimi artystami swoje projekty, przeprowadzą wykłady i warsztaty w stolicy Kuby.
Punktem wyjścia dla projektu stanie się odtworzona i zinterpretowana na nowo bezprecedensowa historia wymiany artystycznej pomiędzy warszawską Akademią Sztuk Pięknych a grafikami z Hawany w latach 60. Okazuje się bowiem, iż zapomniany, a nawet nieznany epizod z historii polskiej szkoły plakatu stał się jednym z kluczowych momentów dla rozwoju kubańskiej grafiki projektowej. Historia ta stanie się pretekstem do ponownego nawiązania kontaktów artystycznych między warszawskim środowiskiem designerów a kubańskimi grafikami. Będą oni mieli okazję do wymiany zebranych od tamtego czasu doświadczeń oraz wspólnego zaprezentowania się na wystawie.
Uczestnicy projektu: Małgorzata Gurowska, Tymek Jezierski, Agata Szydłowska, Rene Wawrzkiewicz
Diseño incómodo – polska i kubańska grafika projektowa wczoraj i dziś
16-24 listopada 2012 r.
Galería L, Facultad de Artes y Letras, Universidad de La Habana
Hawana, Kuba