17 listopada w lubelskiej Hali Globus, Teatr Muzyczny w Lublinie zaprezentuje inscenizowany koncert Nabucco Giuseppe Verdiego.
Do udziału w wydarzeniu zaproszone zostały gwiazdy światowej opery z barytonem Mikołajem Zalasińskim na czele, barytonem obdarzony pięknym wielkim głosem, wspaniałą muzykalnością i dużą osobowością sceniczną. Reprezentację gwiazd wzmacnia wybitna sopranistka Jolanta Żmurko-Kurzak – primadonna Opery Wrocławskiej.
Nabucco to opera szczególna, jak żadne inne dzieło podejmuje tematykę zniewolenia, moralności, władzy i wiary oraz analizuje postawy ludzkie w obliczu krytycznych decyzji, dotyczących całych społeczności. Treść osadzona jest w czasach niewoli babilońskiej, jednak wydźwięk wolnościowy kompozycji i libretta sprawił, że w 1842 roku po premierze w Mediolanie doszło z tego powodu do ogromnych demonstracji i zamieszek. To tylko jeden z wielu dowodów siły tego utworu (wystarczy posłuchać doskonałego Va Pensiero – pieśni niewolników żydowskich). Muzyka Nabucco porywa, bogactwo dźwięków i doskonałość kompozycji czyni ją uniwersalną i czytelną dla każdego odbiorcy. Widowisko zostanie przedstawione w kostiumach i scenografii oraz z wizualizacjami, dającymi poczucie autentyzmu i osadzenia w epoce, z dopracowaną i rozbudowaną warstwą orkiestrową, nad czym czuwać będą realizatorzy: Andrzej Knap (kierownictwo muzyczne), Tomasz Janczak (reżyseria), Małgorzata Słoniowska (kostiumy) Agnieszka Tyrawska Kopeć ( Chór TM ).
Treścią opery są losy biblijnego Nabuchodonozora, króla Babilonii, wplątanego w konflikt dwóch kultur i religii. Walka o władzę, odrzucona miłość i zemsta, splatają się w tej operze w wyjątkowo dramatyczny i efektowny sposób. Abigaille, pierworodna, ale nieślubna, córka despotycznego Nabuchodonozora nie może się pogodzić z tym, że król na czas swojej nieobecności w Babilonie powierzył władzę nie jej, lecz Fenenie, swojej młodszej córce. Żądna władzy Abigaille rozgłaszając fałszywe wieści o śmierci króla odbiera siostrze koronę i przejmuje władzę. Wszystko po to by zemścić się na Fenenie i zakochanym w niej Ismaelu, który odtrącił jej gorącą miłość. Szybko okazuje się, że Nabuchodonozor żyje. Wraca upojony wojennymi zwycięstwami do pałacu, odbiera Abigaille koronę i żąda by oddawać mu cześć jako władcy i jako Bogu zarówno Babilończyków jak i Żydów. W tym momencie grom z nieba powala go na ziemię i odbiera mu zmysły. Abigaille triumfuje! Odbiera przerażonemu władcy koronę, która – w jej mniemaniu – słusznie jej się należy i ponownie zasiada na tronie. Wydaje też wyrok śmierci na wszystkich Żydów oraz Fenenę i kapłana Zachariasza. Na szczęście gorąca modlitwa obłąkanego Nabuchodonozora, który widzi Fenenę prowadzoną na śmierć, zostaje wysłuchana. Obłęd ustępuje, a król w towarzystwie wiernego Abdalla wkracza do świątyni Baala, którego posąg rozpada się na drobne części. Jeden z odłamków śmiertelnie rani Abigaille, która umierając wyznaje swoje grzechy i prosi o przebaczenie. Uzdrowiony Nabuchodonozor obdarowuje wszystkich Żydów wolnością i wraz z nimi sławi potęgę Jehowy.
Nabucco, reż. Tomasz Janczak
Premiera: 17 listopada 2012 roku, godz. 18.00
Hala Globus w Lublinie