14 maja 2009 roku o godzinie 18.00 w BWA Jelenia Góra odbędzie się spotkanie Sztuka klasowa, sztuka i emancypacja – historia i teraźniejszość. Na spotkaniu dyskutowane będą zagadnienia związane z problematyką klasową i ruchami emancypacyjnymi.
Uczestnicy zastanowią się nad historyczną rzeczywistością i warunkami obecności wspomnianej problematyki w obszarze praktyki i teorii teatru, literatury i muzyki. Przemyślane zostaną ich klasowe i ideologiczne konteksty istnienia, ich historycznie i współcześnie aktywizujący się potencjał emancypacyjny. W szczególności będzie można usłyszeć o tym jak tematyka klasowa pojawiła się i przekonfigurowała praktykę muzyczną, jak klasowa struktura miast wpłynęła na ich muzyczną topografię, o tym jak przedstawia się dzisiaj klasowa struktura teatru, i w jaki sposób teatr może występować w roli promotora ruchów wolnościowych, o tym jak teoria literatury Lukácsa zerwała z deterministycznym rozumieniem marksizmu i jak współczesna polska teoria literatury wyparła tematykę klasową z obszaru swoich przedmiotowych i metodologicznych zainteresowań. Spotkanie poprowadzi Paweł Mikołaj Krzaczkowski, udział w nim wezmą Michał Libera, Wiktor Rubin, Jacek Schodkowski i Sławomir Wieczorek.
Michał Libera jest socjologiem, krytykiem muzycznym i organizatorem wydarzeń muzycznych, m.in.: plain. music, Zakrzywienia Igły, Playback-Play, The Song Is You. Jest autorem programu prezentacji Weksacje. Muzyka nowa i nie-nowa w XX wieku w CSW w Toruniu. Prowadzi autorskie audycje w Programie II Polskiego Radia, wykłada na Uniwersytecie Warszawskim a jego odczyty pojawiają się w programach festiwali muzycznych i galerii sztuki (Soundbridges w Wiedniu, Musica Electronica Nova we Wrocławiu, CSW Łaźnia, CSW Toruń).
Wiktor Rubin jest reżyserem teatralnym i socjologiem. Zanim rozpoczął samodzielną pracę reżyserską był asystentem Krystiana Lupy, Mikołaja Grabowskiego i Pawła Miśkiewicza. W ramach dyplomu reżyserskiego pod opieką Grabowskiego przygotował I akt Niepoprawnych wg Fantazego Juliusza Słowackiego (PWST Kraków, 2004). Wyreżyserował m.in. Moje Mickybo (Teatr Krypta w Szczecinie, 2006); Tramwaj zwany pożądaniem (Teatr Polski w Bydgoszczy, 2006), Lilla Weneda (Teatr Wybrzeże w Gdańsku, 2007), Cząstki Elementarne (Teatr Polski we Wrocławiu, 2008); Lalka (Teatr Polski we Wrocławiu, 2008).
Jacek Schodowski jest filozofem i literaturoznawcą. Obecnie doktoryzuje się w Szkole Nauk Społecznych IFIS PAN, gdzie przygotowuje pracę na temat polityki pragnienia. Podejrzliwym okiem bacznie przygląda się psychoanalizie, zwłaszcza klinice, oraz jej implikacjom politycznym i etycznym. Zajmuje się współczesnymi strategiami krytycznymi.
BWA Jelenia Góra
ul. Długa 1