Od 6 do 8 grudnia potrwa VII Międzynarodowy Festiwal Filmu Filozoficznego Kinematograf Filozoficzny w Krakowie.
Festiwal Filmu Filozoficznego jest pierwszą tego typu imprezą filozoficzno-filmową w Polsce, Europie i na świecie, a jego podstawowym celem jest promocja interdyscyplinarnego podejścia do sztuki filmowej. Wydarzenie przybliża nietypowe zjawiska w dziedzinie kultury, oryginalnych i kontrowersyjnych twórców prezentujących odważne i autorskie myślenie o świecie. To też przede wszystkim idealna przestrzeń do dyskusji, refleksji nad uniwersalnymi wartościami oraz współczesną wizją człowieka.
Gościem Specjalnym tegorocznej VII edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmu Filozoficznego będzie Barbara Albert, austriacka reżyserka młodego pokolenia. W ramach spotkania film w reżyserii Gościa Specjalnego pod tytułem Nordrand.
W programie festiwalu przewidziano również przedpremierowy pokaz filmu Spain w reżyserii Anji Salomonowitz, kolejnej austriackiej reżyserki młodego pokolenia.
W tym roku Festiwal Filozoficzny ukierunkowany jest głównie na kategorię Obcości i Inności, a także moment wrzucenia człowieka w inną kulturową i społeczną rzeczywistość.
Ponadto publiczność będzie miała okazję wziąć udział w promocji publikacji Wobec metafizyki. Filozofia-sztuka-film z udziałem autorów i redaktorów połączona z performancem poświęconym wierzeniom orfickim Życie-śmierć-życie autorstwa Mariusza Kolucha i dra Krzysztofa Bielawskiego. Inspiracją do wydania antologii była szósta edycja Festiwalu Filmu Filozoficznego poświęcona metafizyce. – Po raz pierwszy w Polsce i w Krakowie pokazy filmów z Rotterdamu, z autentycznie niezależnego festiwalu Cinepeter Film Festiwal i polska premiera filmu The Compositor, w reżyserii Johna Mattiuzzi’ego (USA).
Na uczestników Festiwalu Filozoficznego czeka także pokaz filmu Coalitzia izraelskiego reżysera młodego pokolenia Elada Laroma, który będzie gościem Festiwalu. Dopełnieniem tego wydarzenia ma być spotkanie zatytułowane Walc z Kandydem: judaizm, filozofia, Amsterdam oraz dyskusja prowadzona przez Macieja Stroińskiego, doktoranta Instytutu Sztuk Audiowizualnych UJ.
Program Festiwalu Filozoficznego:
6 grudnia, czwartek
Muzeum Sztuki i Techniku Japońskiej Manggha, ul. Konopnickiej 26, godz. 18.30:
- Inauguracja VII Międzynarodowego Festiwalu Filmu Filozoficznego Kinematograf Filozoficzny.
- Promocja książki Wobec metafizyki. Filozofia-sztuka-film, red. dr Urszula Tes, dr Andrzej Gielarowski. Spotkanie z autorami tekstów.
- Performance Życie-Śmierć-Życie oparty na starożytnych tekstach orfickich – dr Krzysztof Bielawski, Mariusz Koluch.
7 grudnia, piątek
Muzeum Sztuki i Techniku Japońskiej Manggha, ul. Konopnickiej 26, godz. 18.30:
- Projekcja filmu Nordrand, reż. Barbara Albert (Austria ,1999, 103’).
- Spotkanie z Gościem Specjalnym Festiwalu Filozoficznego Barbarą Albert. Prowadzenie: dr hab. Małgorzata Radkiewicz i Joanna Chludzińska.
8 grudnia, sobota
Kino Studyjne Agrafka, ul. Krowoderska 8, premiery Festiwalu Filozoficznego, godz. 15.00:
- The Compositor, reż. John Mattiuzzi (USA, 2012, 30’).
- Spain, reż. Anji Salomonowitz (Austria, 2012, 102’).
Dom Norymberski, ul. Skałeczna 2, pokaz specjalny filmów z Cinepeter Film Festival Rotterdam, godz. 18.30:
- Projekcja filmu Coalitzia, reż. Elad Larom.
- Spotkanie z reżyserem filmu Coalitzia Eladem Laromem: Walc z Kandydem: judaizm, filozofia, Amsterdam. Prowadzenie: Maciej Stroiński.
VII Międzynarodowy Festiwal Filmu Filozoficznego Kinematograf Filozoficzny
Od 6 do 8 grudnia 2012 roku
Kraków