Od 19 listopada w CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie można oglądać wystawę prac Magdaleny Karpińskiej pt. Trwałe rzeczy.
Dla Magdaleny Karpińskiej (ur. 1984) przeszłość jest dziś, tylko dalej. Poetyka, którą się posługuje artystka, estetyka pożółkłych fotografii, starych obrazów i ręcznie pisanych pamiętników nie należy więc do przeszłości, lecz jest na wskroś współczesna. W obrazach Karpińskiej pojawiają się liczne odwołania do motywów tkwiących w osobistej historii jej bliskich, obecnych na zdjęciach w prywatnych albumach.
Obrazy Karpińskiej powstają w pracochłonnej technice tempery jajowej, popularnej przed wynalezieniem malarstwa olejnego. Zamiast wykorzystywać farby gotowe, oparte na sztucznej emulsji, artystka sama uciera żółtka z pigmentem. Teoretyk wczesnorenesansowego malarstwa Cennino Cennini uczył: Jeżeli położysz temperę grubą warstwą, to farba szybko popęka i oderwie się od ściany, toteż Karpińska długo cyzeluje każdy obraz, dziennie kładąc najwyżej dwie warstwy farby, pracując jednocześnie nad kilkoma płótnami. Najważniejsza dla niej jest materialność, przedmiotowość i trwałość prac.
Magdalena Karpińska urodziła się 1984 w Warszawie, odbyła studia na wydziale malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w latach 2003-2008. W roku 2008 roku otrzymała dyplom z malarstwa w pracowni prof. Jarosława Modzelewskiego, aneks do dyplomu w pracowni sztuki w przestrzeni publicznej prof. Mirosława Duchowskiego. Mieszka i pracuje w Warszawie. Wystawy indywidualne: Nie tak strzyżono szpalery, Galeria Czarna, Warszawa (2011); Panowie, wiatr hula. Zwierzyny tam nie będzie, Galeria Emdes, Wrocław (2011). Wystawy grupowe: Przeprojekt 004 : Second hand, CSW Znaki Czasu w Toruniu (2012), Co robi malarz, wystawa konkursowa Gepperta (2011), Szóste Triennale Młodych, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku (2011).
Kurator: Marcin Krasny
Magdalena Karpińska, Trwałe rzeczy
Wernisaż: 19 listopada 2012 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 2 grudnia 2012 roku
Centrum Sztuki Współczesnej, Project Room
ul. Jazdów 2
Warszawa