Od 23 listopada w Atlasie Sztuki w Łodzi można oglądać wystawę indywidualną prac Samuela Szczekacza.
Na wystawie w Atlasie Sztuki zostanie pokazanych 77 prac artysty. Dzięki wysiłkom berlińskiego kolekcjonera Hendrika A. Berinsona Galerie Berinson stworzyła i posiada imponujący zbiór prac Samuela Szczekacza. W Atlasie Sztuki zostanie zaprezentowanych 59 prac artysty z Kolekcji Galerie Berinson. Pozostałe prace pochodzą ze Zbioru Muzeum Sztuki w Łodzi oraz z Kolekcji dra Wernera Jerke.
Z okazji wystawy powstały dwa teksty na temat twórczości Samuela Szczekacza. Autorką pierwszego z tekstów jest kurator Muzeum Sztuki w Łodzi Anna Saciuk-Gąsowska, drugi zaś jest dziełem Agaty Mendrychowskiej na co dzień związanej z Atlasem Sztuki. W wydanej z okazji wystawy publikacji czytelnicy znajdą też rozmowy z miłośnikami twórczości Samuela Szczekacza Hendrikiem A. Berinsonem i prof. Józefem Robakowskim (pomysłodawcą wystawy w Atlasie Sztuki). Także dla zainteresowanych w Atlasie Sztuki organizatorzy posiadają monografię Samuela Szczekacza wydaną w 2009 roku przez Galerie Berinson.
Samuel Szczekacz urodził się w 1917 roku. W 1935 roku rozpoczął naukę rysunku, malarstwa, rzeźby oraz historii sztuki u Władysława Strzemińskiego. Szczekacz był zdolnym uczniem i za sprawą rekomendacji Władysława Strzemińskiego pod koniec 1936 roku został członkiem Związku Zawodowego Polskich Artystów Plastyków w Łodzi. W kolejnych dwóch latach prace Szczekacza zostały pokazane na wystawach w Łodzi, Krakowie, Lwowie i Warszawie. W 1938 roku wyjechał z Łodzi do Belgii, skąd po krótkim pobycie wyjechał do Palestyny, gdzie jego prace zostały pokazane w pierwszej połowie lat czterdziestych ubiegłego wieku w Jerozolimie i Tel-Awiwie.
W Palestynie a później gdy powstało państwo Izrael Szczekacz ze względów finansowych zajął się projektowaniem oraz wykonywał zawód architekta. Na kolejne prezentacje prace artysty czekały wiele lat. Pokazane zostały dopiero w 1973 roku w Folkwang Museum w Essen i 10 lat później w Centre Pompidou w Paryżu podczas przygotowanych we współpracy z Muzeum Sztuki w Łodzi zbiorowych wystaw polskiej awangardy. Na kolejne prezentacje, tym razem indywidulane, prace artysty czekały ponad ćwierć wieku. W 2009 roku zostały pokazane w Galerie Berinson w Berlinie a później w Warszawie. Pomimo krótkiego okresu twórczości oraz młodego wieku Samuel Szczekacz stworzył dzieła ważne, oddziaływujące do dzisiaj.
Samuel Szczekacz
Wernisaż: 23 listopada 2012 roku, godz. 19.00
Wystawa potrwa do 28 grudnia 2012 roku
Galeria Atlas Sztuki
ul. Piotrkowska 114/116
Łódź