Od 7 do 9 grudnia w Lublinie trwać będzie polsko – ukraiński festiwal Jazz Bez. Wystąpią m.in kIRk, rsp, Daktari, Olgierd Dokalski, Mateusz Franczak, Robert Alabrudziński, Maciej Szczepański.
Jazz Bez to festiwal muzyczny z jedenastoletnią tradycją. Podczas tegorocznego festiwalu wystąpią znakomici muzycy z całego świata, m.in.: USA, Kanady, Austrii, Francji, Izraela, Niemiec, Rosji, Litwy, Polski i Ukrainy. Pierwszego dnia będzie można zobaczyć następujących artystów:
- Daktari to kwintet improwizatorów założony przez trębacza Olgierda Dokalskiego w 2010 roku w Warszawie. W muzyce Daktari odnaleźć można wpływ jazzowej awangardy lat 60tych, echa muzyki folkowej i klezmerskiej, a także inspiracje postrockiem, no-wave i gitarowym noise’m. Jeszcze przed wydaniem debiutanckiej płyty zespół zaznaczył swą obecność na dużych polskich festiwalach, m. in. Heineken Open’er, Nowa Tradycja, Nowa Muzyka Żydowska, Warsaw Summer Jazz Days. Grupa wystąpiła też na festiwalu Warszawa Singera, a premiera ich debiutanckiego krążka miała miejsce na Tzadik Festival w Poznaniu.
- Olgierda Dokalskiego – trębacza i cybernetyka, urodzonego w Warszawie. Jest samoukiem – na trąbce zaczął grać w wieku dziewiętnastu lat. Obecnie prowadzi kwintet Daktari, współtworzy trio kIRk, antropologiczno-muzyczny duet Altona i trio Jan Czapla z Wojciechem Kwapisińskim i Ksawerym Wójcińskim. W 2012 roku założył kwartet Nor Cold z którym przygotował projekt Melas Chole na zamówienie festiwalu Nowa Muzyka Żydowska w Warszawie. Tworzy muzykę do spektakli i przedstawień teatralnych.
- Mateusza Franczaka -saksofonistę związanego z zespołami Daktari, How How, 22pm. Jest współtwórcą i uczestnikiem interdyscyplinarnych projektów artystycznych. Odnajduje inspiracje w najróżniejszych gatunkach muzycznych. Występował na wielu ważnych festiwalach muzycznych i artystycznych, m. in.: Green Zoo Festival, Tzadik Festival Poznań, Festiwal Narracje, Festiwal Polskiego Radia Nowa Tradycja, Festiwal Nowa Muzyka Żydowska, Warsaw Summer Jazz Days czy Heineken Open’er Festival.
- Roberta Alabrudzińskiego – perkusistę i improwizatora. Przez wiele lat współtworzył awangardowo instrumentalne trio Strange Brew. Udzielał się w wielu projektach – głównie w kręgach muzyki improwizowanej i eksperymentalnej. Uczęszczał do Autorskiej Szkoły Muzyki Rozrywkowej i Jazzu I i II stopnia im. K. Komedy w klasie Bogdana Kulika (Marek&Vacek, Old Timers, Swing Workshop). Oprócz Daktari związany z grupą Beneficjenci Splendoru.
- Macieja Szczepańskiego, który jako basista i współautor kompozycji udziela się w wielu projektach muzyki elektronicznej, alternatywnej i folkowej, głównie w zespołach Plazmatikon i Daktari, z którymi wydał kilka płyt i występował na najważniejszych polskich festiwalach: OFF Festiwal, Live Coke Festiwal, Heineken Opener, Free Form Festival, Jazz Od Nowa, Tzadik Festival Poznań, Festiwal Polskiego Radia Nowa Tradycja.
- Mirona Grzegorkiewicza – gitarzystę urodzonego w 1987 roku w Warszawie, studenta Wiedzy o Teatrze na Akademii Teatralnej. Związany z grupami How How, Daktari, PTKCSS.
Wszyscy wyżej wymienieni muzycy wystąpią w ramach formacji Dektari. Podczas Mszy Świętej w Altonie zaś posłuchać będzie można muzyków Altony oraz kIRka.
Koncepcja materiału, który Altona prezentuje na koncertach, odwołuje się do historii nieistniejącego już miasta Altona. W 1674 roku w Altonie umarł chrześcijański mistyk Jean de Labadie, a w 1764 roku odbył się pogrzeb żydowskiego mistyka – Jonathana Eybeschutza. Na koncertach Altona odgrywa dziewięćdziesiąt lat, które upłynęło między śmierciami Jean’a de Labadie i Jonathana Eybeschutza.
kIRk to natomiast zespół bezkompromisowy, W twórczości formacji widoczna jest ciągła eksploracja gatunkowych obrzeży i sonicznej mocy. W skład zespołu wchodzą Olgierd dokalski, Wojciech Kwapiński, Filip Kalinowski oraz Paweł Bartnik.
O godzinie 22.00 w Klubie Festiwalowym zaprezentuje się rsp – wywodzący się z płockiej sceny techno dj i producent. W swoich utworach i setach nie zważa na gatunkowe czy geograficzne podziały, oprowadza zebranych po muzycznych zaułkach Detroit, Londynu czy Berlina. Za przewodnik służą mu minimalistyczne elektroniczne struktury, dubowe eksperymenty, a także alternatywny hip-hop i samplowe kolaże.
Międzynarodowy Festiwal Jazz Bez
0d 7 do 9 grudnia 2012 roku
Warsztaty Kultury w Lublinie