27 listopada podczas konferencji prasowej z udziałem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego, syna poety Antoniego Miłosza oraz dyrektora Biblioteki Narodowej Tomasza Makowskiego odbyło się uroczyste przekazanie pamiątek po Czesławie Miłoszu. Zbiór bezcennych rękopisów i osobistych pamiątek Noblisty trafił do archiwum Biblioteki Narodowej.
Obok dorobku artystycznego i materiałów o charakterze autobiograficznym Agnieszki Osieckiej, to kolejne archiwalia wielkiego twórcy, które zostaną w najbliższym czasie poddane procesowi digitalizacji. Wśród przekazanych materiałów znalazły się 103 nieznane jeszcze badaczom notatniki zawierające szkice wierszy i tekstów eseistycznych, a także m.in. medal Nagrody Nobla, obszerny zbiór korespondencji, fotografii, nagrań oraz dokumentów osobistych.
Archiwalia uzupełniły znajdującą się już w Bibliotece Narodowej bogatą kolekcję miłoszianów, obejmującą m.in. archiwum rodzinne Miłoszów (od XVI w.), korespondencję Noblisty oraz tzw. czarny zeszyt – przygotowany przez Czesława Miłosza w 1964 r., zawierający autografy 35 utworów poetyckich oraz autografy przekładów 28 wierszy innych poetów, ogłoszonych po jego śmierci w tomie Wiersze i ćwiczenia. Nowy nabytek zostanie starannie opracowany i zdigitalizowany, a następnie udostępniony badaczom literatury.