Od 27 listopada w Muzeum Karykatury w Warszawie będzie można oglądać wystawę retrospektywną Karola Ferstera, tworzącego pod pseudonimem Charlie.
Karol Ferster (1902-1986) był postrzegany jako jeden z najłagodniejszych karykaturzystów, stąd sposób w jaki posługiwał się karykaturą i rysunkiem satyrycznym określany był mianem łagodnej perswazji. W sferze jego zainteresowań znajdowała się przede wszystkim satyra społeczna i obyczajowa, ale nie pomijał też tematyki politycznej. Działalność twórczą rozpoczął w okresie międzywojennym i swoimi niezliczonymi – zarówno wszechstronnymi, jak i niepowtarzalnymi – pracami, zachwycał na łamach czasopism do lat 80. XX w. Między innymi – na łamach Przekroju powołał do życia niezapomnianego, groteskowego reakcjonistę Augusta Bęc-Walskiego. Był laureatem wielu nagród i wyróżnień, w tym Nagrody Państwowej III Stopnia za całokształt twórczości w zakresie karykatury, Złotej Szpilki oraz Złotej Szpilki z Wawrzynem – najważniejszego wyróżnienia jakie mogli otrzymać rysownicy i karykaturzyści.
W prawie każdym numerze Szpilek z lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku, które zachowały się w moim domowym archiwum, znajduję jego rysunki. Kiedy je oglądam powraca obraz starszego, skromnego pana, obowiązkowo w garniturze, o uśmiechniętej twarzy i trochę niepewnych ruchach.
Tak we wstępie do katalogu wystawy artystę wspomina dyrektor Muzeum Karykatury Zygmunt Zaradkiewicz.
W 1999 roku Serafina Ferster, wdowa po Artyście, przekazała do zbiorów Muzeum Karykatury w Warszawie część jego spuścizny – 3200 oryginalnych prac (rysunki satyryczne, humorystyczne i karykatury portretowe). Jest to obecnie największa kolekcja prac tego znakomitego Artysty w Polsce.
Karol Ferster
Wernisaż: 27 listopada 2012 roku
Wystawa potrwa do 20 stycznia 2013 roku
Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego
ul. Kozia 11
Warszawa