W listopadzie nakładem Państwowego Insytutu Wydawniczego ukazała się książka Urszuli Ługowskiej Mario Vargas Llosa. Literatura, polityka i Nobel.
W świecie wstrząsanym przewrotami i zamachami stanu, rebeliami chłopskimi, buntami Indian, krwawym terroryzmem Świetlistego Szlaku, intelektualista nie może zachować neutralności. Biografia peruwiańskiego laureata literackiej nagrody Nobla przedstawia jego polityczną drogę od skrajnej lewicy komunistycznej do liberalnej prawicy, działania w nielegalnych kółkach marksistowskich, poparcie dla rewolucji kubańskiej, a potem start w wyborach prezydenckich 1990 r. Książka prowadzi przez kontynent, który znamy z powieści Vargasa Llosy: zaułki Limy, w której nędza sąsiaduje z przepychem, amazońską dżunglę, gdzie kryją się partyzanci i tubylcze plemiona, tajemnicze Andy, brazylijski interior, sielskie wybrzeża Pacyfiku i karaibskie wyspy. Analizując poszczególne powieści Vargasa Llosy na tle epoki, autorka pokazuje, w jaki sposób polityka kształtowała jego twórczość – twórczość nagrodzoną za, kartografię struktur władzy, ostre obrazy indywidualnego oporu, buntu i porażki.
Dominuje przekonanie, że jest dwóch różnych Vargasów Llosów: ten prawdziwy, czyli autor esejów, artykułów i działacz polityczny, i ten fikcyjny, powieściowy. To wrażenie potęguje on sam, wielokrotnie umieszczając siebie w charakterze jednego z bohaterów na kartach książek, a w niektórych podejmuje też temat kreacji literackiej. W niniejszej biografii chciałam pokazać, że wbrew tym opiniom jest tylko jeden, integralny Mario Vargas Llosa. Wszystkie idee i poglądy polityczne, które wyznawał w ciągu długiego i ciekawego życia, są wyłożone w jego książkach. Jest to więc biografia napisana poprzez analizę twórczości pisarza. … Jednym z celów biografii jest ukazanie kontekstu historycznego, w jakim powstawała twórczość Maria Vargasa Llosy, i odniesienie jej do peruwiańskiego życia politycznego, literackiego, umysłowego. … Książka przekracza więc granice pracy z zakresu historii literatury, podejmując również wątki z zakresu politologii i historii idei.
Urszula Ługowska
Mario Vargas Llosa (ur. 1936) to peruwiański pisarz, dziennikarz i polityk (w 1993 roku przyjął obywatelstwo hiszpańskie). Jest laureatem Nagrody Nobla (2010), członkiem Peruwiańskiej Akademii Języka i Hiszpańskiej Akademii Królewskiej. W latach 1976-1979 był prezesem międzynarodowego Pen Clubu oraz kandydat na prezydenta Peru (1990). Jest autorem powieści, nowel, opowiadań, sztuk teatralnych, rozpraw krytycznoliterackich, reportaży i artykułów.
Urszula Ługowska jest iberystką i politologiem, pracownikiem Instytutu Studiów Iberyjskich i Iberoamerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego. Opublikowała książkę Boom kokainowy w Ameryce Łacińskiej – Casus Boliwii (2002) oraz Trockizm. Doktryna i ruch polityczny (współautor August Grabski, 2003).
Mario Vargas Llosa. Literatura, polityka i Nobel, Urszula Ługowska
Premiera: 21 listopada 2012 roku
Państwowy Instytut Wydawniczy