29 listopada nakładem Wydawnictwa Biuro Literackie ukazała się książka to i owo, której autorem jest Tadeusz Różewicz.
Czytelnik znajdzie w najnowszej książce Różewicz to, co najbardziej go interesuje: nowe wiersze, groteski dramatyczne, felietony, ale i owo: rysunki (nie tylko) autorskie, rękopisy utworów, dedykacje przyjaciół pisarzy. Twórca z humorem i ironią komentuje kulturę popularną (mają gówniarze teraz taką Madonnę na jaką sobie zasłużyli), przybliża swoje czytelnicze zamiłowania, historie znajomości z pisarzami a nawet reinterpretacje słynnych dramatów (z przymrużeniem oka). Autor Niepokoju nadal pilnie obserwuje rzeczywistość, kontruje ją trafnie i bez taryfy ulgowej. Czytelnik znajdzie tu gorzką prawdę o toczących się w Polsce kłótniach dotyczących słowa bohater, o małostkowych wojenkach, które krew przeszłości rozwadniają słowami.
to i owo jest dziełem czteroczęściowym. W części pierwszej zawarto to – premierowe wiersze, próbki dramatyczne i felietony. Część drugą i trzecią pozostawiono owemu: rękopisom, rysunkom i dedykacjom – m.in. Tadeusza Borowskiego, Seamusa Heaneya, Leopolda Staffa. Część czwarta zawiera Ostatnią kartotekę, co może zainteresować miłośników dramatów autora Kartoteki. Tam też znalazł się tekst Jana Stolarczyka Dopowiadając to i owo, w którym sekretarz Tadeusza Różewicza w wyczerpujący i ciekawy sposób przybliża czytelnikom pewne aspekty tomu:
Zawartość III części książki domagała się słownego uzupełnienia o biograficznoliterackie tło znajomości i przyjaźni pisarskich autora – stwierdza we wstępie Dopowiadania Stolarczyk.
Tadeusz Różewicz urodził się 9 października 1921 roku w Radomsku. Jest poetą, prozaikiem, dramaturgiem, laureatem wielu nagród literackich zagranicznych i polskich, m.in. Nagrody Polskiego PEN-Clubu (1997), Nagrody Ministra Kultury i Sztuki (1997), Nagrody Literackiej Nike (2000), Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius za całokształt twórczości (2008). Odznaczony został Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski (1996) i wielu innymi wysokimi odznaczeniami, a także nagrodami literackimi. Mieszka we Wrocławiu i od ponad pięciu lat związany jest z Biurem Literackim. Współpracę zapoczątkowały zbiory wierszy: nauka chodzenia (2007) i Kup kota w worku (work in progress) (2008). W kolejnych latach ukazały się książki: Wycieczka do muzeum (2010), Margines, ale… (2010), Kartoteka: reprint (2011), Historia pięciu wierszy (2011), Wbrew sobie. Rozmowy z Tadeuszem Różewiczem (2011), a także antologia Dorzecze Różewicza z wierszami wybranymi i omówionymi przez ponad dwudziestu poetów, uzupełniona filmem Artura Burszty i Jolanty Kowalskiej.
to i owo, Tadeusz Różewicz
Premiera: 29 listopada 2012 roku
Wydawnictwo Biuro Literackie