W grudniu ukazał się czwarty w tym roku numer Artluka. W najnowszym numerze poruszana jest kwestia tzw. europeizmów.
Kultura artystyczna Europy przez wieki niepodważalnie dominowała w obrazie historii sztuki światowej. Początkowo dość spójna w swym charakterze, na przełomie XIX i XX wieku zaczęła ona stawać się coraz bardziej niejednorodna i polifoniczna. Przełożyło się to na fakt, że oblicze sztuki Starego Kontynentu zyskało na różnorodności. Coraz większy był wpływ tradycji artystycznych regionów pozauropejskich, które silnie stymulowały wyobraźnię i świadomość poszczególnych twórców. Artyści europejscy nadal nie pozostają zamknięci na to, co dzieje się na zewnątrz, a swoista multikulturowość, będąca rysem charakterystycznym współczesnego art worldu, ma przełożenie na wewnętrzną sytuację także i tu.
W bieżącym numerze artluka zebrano kilka tekstów poruszających temat europeizmów. Płynący z ich lektury wniosek da się sprowadzić do stwierdzenia, że nie można mówić o sztuce tej części świata w oderwaniu od tego, co dzieje się w innych jego rejonach. Na krzyżujące się na różnych płaszczyznach drogi twórców europejskich i dalekowschodnich wskazuje w swoim tekście Jerzy Olek. Artyści obcy szturmem podbijają m.in. paryskie i berlińskie galerie (wystawy Yayoi Kusamy i Halila Altindere omawiają Agnieszka Kluczewska i Marta Smolińska). Relację Europa – reszta świata w kontekście problematyki społecznej, a dokładniej kwestii imigracji ludności afrykańskiej szukającej tu lepszego jutra, porusza z kolei Anna Maria Wasieczko, odwołując się do jednego z projektów Isaaka Juliena. Jak na tle tych dynamicznych zjawisk znamionujących oblicze artystycznego światka sytuuje się sztuka Europy Środkowo-Wschodniej, w tym Polska? Swe poglądy na tą kwestie w rozmowie z Pawłem Łubowskim zdradza Ješa Denegri – wybitny znawca kultury tej części kontynentu, którego głos w tej dyskusji jest niewątpliwie bardzo cenny.
Poza tym, w numerze relacja z FIAC 2012, a także recenzje wystaw, m.in. Wojciecha Fangora, Picassa i Duchampa, Wojciecha Ćwiertniewicza oraz Thomasa i Helke Bayrle. W dziale Przestrzenie sztuki wywiad Mateusza Marii Bieczyńskiego z Rolandem Nachtigällerem, dyrektorem Marta Herford Museum. Kontynuując przewijający się w ostatnich numerach artluka wątek czasopism o sztuce przedstawiamy rozmowę ze Stanisławem Wieczorkiem na temat Projektu. Pojawiają się również nasze stałe rubryki: Lekcje plastyki udzielane samemu sobie Marka Sobczyka oraz Spojrzenie Meduzy Romana Kubickiego. Natomiast Sławomir Marzec tekstem Dama z saszetką. Propozycja na Biennale Weneckie inicjuje nową rubrykę: Kontrowersje.
Artluk, nr 4/2012