15 grudnia w Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie będzie miała miejsce premiera spektaklu Stawiam na Tolka Banana, którego reżyserem jest Piotr Ratajczak.
Słowa kultowa, kultowy – jakże często i pośpiesznie nadużywane w pijarowskiej retoryce naszych czasów – akurat w przypadku powieści Stawiam na Tolka Banana i jej telewizyjnej adaptacji znajdują swoje pełne i najwłaściwsze uzasadnienie. W latach siedemdziesiątych ubiegłego stulecia losy piątki nastolatków śledził praktycznie cały kraj, odnajdując w nim rysy nieucukrowanej, prawdziwej rzeczywistości młodych ludzi. Towarzysząca obrazowi piosenka Ballada o Tolku Bananie stała się hymnem niepokornych, a zarazem kanonem ogniskowego i włóczęgowskiego repertuaru, idealnie oddawała romantyczną aurę wolności, buntu i kontrkultury. Słowo muka, istniejące w powieści na prawach młodzieżowego slangu, przeniknęło do codziennego języka jako synonim rezolutnej odpowiedzi na krępujące lub nieistotne pytanie.
Powieść Adama Bahdaja opowiada o losach bandy nastolatków, wyrzuconych poza nawias społeczeństwa, nie znajdujących dla siebie miejsca w świecie porządkowanym przez propagandę socjalistycznego dyktatu, jak i mieszczańskiej stabilizacji. Do bandy dołącza Julek, chłopiec z dobrego domu, doświadczając inicjacji w prawdziwy, często brutalny świat nizin społecznych. Grupa zafascynowana jest tajemniczą postacią Tolka Banana – uosobieniem heroizmu, męstwa i przede wszystkim niezależności. Tolek Banan jest dla nich obietnicą burzliwego i ekscytującego życia.
Olsztyńska realizacja będzie wariacją na temat utworu Bahdaja. Reżyser, zachowując ramy fabularne utworu, przenosi akcję spektaklu we współczesność, uwzględnia dzisiejszy kontekst społecznych uwarunkowań. Jednakże cel pozostanie niezmienny: trudna młodzież jest nierzadko lepsza od łatwej. Trzeba jedynie w trudnej młodzieży dostrzec lustro, które odbija niepokoje, tęsknoty i niespełnione marzenia nas wszystkich oraz chęć budowania lepszego świata poza ideologicznymi i moralnymi pułapkami tego, co dozwolone i tego, co zabronione.
Obsada: Tolek Banan – Grzegorz Jurkiewicz, Karioka – Agnieszka Giza, Oksana – Katarzyna Kropidłowska, Cegiełka – Marcin Tyrlik, Filipek – Radosław Hebal, Julek – Paweł Parczewski, Policjant – Jarosław Borodziuk.
Za scenografię odpowiedzialna jest Matylda Kotlińska. Kostiumy przygotowała Grupa Mixer. Ruch sceniczny opracował Arkadiusz Buszko. Powieść zaadaptował Piotr Rowicki. Opracowanie muzyczne przygotował Piotr Ratajczak.
Stawiam na Tolka Banana, reż. Piotr Ratajczak
Prapremiera: 15 grudnia 2012 roku
Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie