9 grudnia w ramach projektu Radykalne języki w Teatrze Bagatela w Krakowie odbędzie się wieczór performatywny. Projekt Radykalne języki jest związany z otwarciem nowej siedziby Ośrodka Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora – Cricoteka.
Tego wieczoru do głosu dochodzą przedmioty. W kinie kultowa produkcja – na scenie spotykają się gwiazdy, m.in. Króliczek Jeffa Koonsa i Kroczący Giacomettiego. Niektóre przedmioty z dalszej części programu pochodzą z niższych sfer, ale ich użycie jest twórcze. Jeden z zaproszonych artystów prezentuje zwodniczą naturę piecyków gazowych. Pod koniec wieczoru uczestników przejdą dreszcze. Performans nazwany egzystencjalną gimnastyką śpiewającego ciała, podczas którego bohaterka wcieli się w Antygonę, Medeę i Małgorzatę z Fausta…
Uczestnicy: Styrmir Örn Guðmundsson, Elmgreen & Dragset, Zhana Ivanova (oraz Mariangela Tinelli), Nicole Beutler (wystąpi Ibelisse Guardia Ferragutti)
The Death Show to performans przygotowany przez Styrmira Örn Guðmundssona, oparty na książce jego autorstwa pt. The End Is Near.
Styrmir Örn Guðmundsson (ur. 1984) to islandzki artysta i performer. Studiował na Rietveld Academy w latach 2005–2009. W latach 2010–2012 był studentem Sandberg Institute.
Projekcja Drama Queens pierwotnie miała charakter wystawianego w teatrze przedstawienia zrealizowanego przez duet artystyczny Elmgreen & Dragset przy współpracy z Timem Etchellsem.
Michael Elmgreen (ur. 1961 w Danii) oraz Ingar Dragset (ur. 1969 w Norwegii) pracują razem od 1990 roku. To artyści-kuratorzy nazywani mistrzami atrapy. W 2005 roku przenieśli na teksańską pustynię butik Prady. Ich projekt Kolekcjoner podczas 53. Biennale w Wenecji był najczęściej dyskutowanym pawilonem narodowym tej edycji (2009). W swoich pracach sięgają po różne tematy – od krytyki instytucjonalnej po politykę społeczną. W 2011 roku w ramach Performa Biennial w Nowym Jorku zaprezentowali przedstawienie teatralne inspirowane dziełem Samuela Becketta pod tytułem Happy Days in the Art World. Swoje prace prezentowali m.in. w Serpentine Gallery (Londyn, 2006), Tate Modern (Londyn, 2004) oraz Kunsthalle w Zurychu (2001). Byli nominowani do nagrody HUGO BOSS (w 2000), otrzymali niemiecką nagrodę Preis der Nationalgalerie für Junge Kunst w 2002 roku.
W performansie Flipsides [1 & 2] występuje Zhana Ivanova i Mariangela Tinelli.
Zhana Ivanova (ur. 1977) działa na polu sztuki performansu. Kształciła się w Queen Mary University College w Londynie oraz DasArts w Amsterdamie. Realizowała prace w galeriach oraz na festiwalach na całym świecie, w tym w Künstlerhaus Mousonturm (Frankfurt), Mediamatic (Amsterdam), Ellen de Brujne Projects (Amsterdam), Frascati (Amsterdam), W139 (Amsterdam), Het Veem (Amsterdam), Beurschouwburg (Bruksela), Galerija Nova (Zagrzeb), Product contemporary art festival (Varna). Obecnie bierze udział w programie rezydencji artystycznej w Rijksakademie van Beeldende Kunsten w Amsterdamie. Na początek 2012 roku zaplanowana jest premiera Flipsides w Hetveem Theater w Amsterdamie, którego fragmenty pokazane zostaną w Krakowie.
Mariangela Tinelli to tancerka, performerka i choreografka, w 2001 roku ukończyła Modern Dance Department na Amsterdam School of the Arts.
1: Songs to performans w reżyserii Nicole Beutler. Wykona go Ibelisse Guardia Ferragutti a autorem muzyki jest Gary Shepherd.
Nicole Beutler (ur. 1969) to choreografka, kuratorka i performerka. Studiowała sztuki piękne w Münster i Monachium, literaturę niemiecką na Uniwersytecie Münsterskim oraz taniec i choreografię w Szkole Teatralnej w Amsterdamie. W 2010 roku Nicole Beutler otrzymała prestiżową nagrodę VSCD-Mimeprice za performans 1: Songs. Praca została również wyróżniona przez jury Flamandzkiego Festiwalu Teatralnego jako jeden z najlepszych performansów zrealizowanych w sezonie 2009/2010, była też prezentowana podczas Holenderskiego Festiwalu Teatralnego w 2010 roku. W 2009 roku artystka założyła własną firmę produkcyjną NBprojects.
Ibelisse Guardia Ferragutti (ur. 1979) studiowała fortepian i taniec współczesny w Boliwii i Brazylii. Od 2002 r. mieszka w Amsterdamie, gdzie zgłębiała tajniki pantomimy na Amsterdam School of the Arts. W Holandii współracowała z wieloma twórcami teatralnymi, m.in Boukje Schweigmann, Lotte van den Berg i Nieuw West.
Radykalne języki – wieczór performatywny
9 grudnia 2012 roku, godz. 18.00 – 23.00
Teatr Bagatela im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego
Scena przy ul. Sarego 7
Kraków