15 maja 2009 roku odbędzie się otwarcie wystawy plenerowej przed Nowohuckim Centrum Kultury, pt. Nowa Huta – najmłodsza siostra Krakowa cz. II. Ekspozycję oglądać będzie można do 31 sierpnia 2009 roku. Z okazji 750-lecia lokacji Miasta Krakowa na Placu Centralnym była prezentowana wystawa Nowa Huta najmłodsza siostra Krakowa. W tym roku na terenach parku przy Nowohuckim Centrum Kultury przedstawiona zostanie wystawa Nowa Huta 1949-1997.
Mogiła, Bieńczyce, Czyżyny, Pleszów, Grębałów, Krzesławice, Lubocza – te miejscowości znikły z mapy Małopolski, a wydziedziczeni mieszkańcy, gospodarze tych ziem – musieli znaleźć sobie nowe miejsce w życiu. Po 1949 roku powstało tu nowe socjalistyczne, jak chciała ówczesna władza, miasto. Nowa Huta od 31 marca 1951 roku jest dzielnicą Krakowa. Ma 60 lat licząc od daty rozpoczęcia budowy. W porównaniu z prastarym Krakowem to ledwie ułamek historii, a jednak jest swoistym fenomenem nawet w europejskiej skali. Ma w sobie coś, co nieustannie intryguje kolejne pokolenia historyków, socjologów, demografów, pisarzy, dziennikarzy i artystów próbujących zmierzyć się z tym osobliwym tematem. W ciągu kilku zaledwie dziesięcioleci ukształtowała się tu mała ojczyzna, dokonała się integracja mieszkańców. Była ona niewątpliwie wytworem politycznym, miała neutralizować mieszczański, zachowawczy Kraków. Jest okrzepłym i nadal rozbudowującym się organizmem i bytem społecznym. Śpiewano o niej piosenki, powstają filmy, audycje reportaże, ma znane i prężnie działające obiekty kultury, salony wystawowe, teatry, szkoły, obiekty sportowe. Wyrosłe z europejskiego ducha wielokierunkowe przedsięwzięcia władz, instytucji i jednostek sprzyjają ożywieniu tego miejsca, kreując w świadomości społecznej pozytywny obraz dzielnicy.
Zamieszczone w albumie i na wystawie zdjęcia przywołują uniwersalne refleksje o drogich każdemu człowiekowi korzeniach określających jego miejsce na ziemi, dających poczucie bezpieczeństwa, pokazują, jak ważna jest ciągłość kultury, ludzka pamięć i świadomość własnej tożsamości. Chodzi tu o ocenę, czy pamięć indywidualna i zbiorowa oraz lepsza znajomość historycznych już realiów pomoże nam w świadomym kształtowaniu przyszłości, czy też okaże się ciążącym i nieporęcznym bagażem? Wystawa ma pomóc w wyrobieniu sobie na ten temat własnej oceny.
Od 15 maja do 31 sierpnia 2009 roku
Plener przed Nowohuckim Centrum Kultury
Kraków