Od 16 do 18 grudnia w krakowskim Kinie Pod Baranami potrwa przegląd filmów z Wysp Zielonego Przylądka pt. Muzyka, Taniec, Rytuał.
Kino Pod Baranami i Fundacja Lusorizonte zapraszają na przegląd filmów przybliżających historię i kulturę Wysp Zielonego Przylądka.
W trakcie przeglądu, który odbędzie się w dniach 16-18 grudnia, zaprezentowane zostaną trzy dokumenty. Dzieło Óscara Martíneza (Kontinuasom) zabierze widzów w podróż przez rozmaite gatunki muzyczne obecne na Wyspach Zielonego Przylądka. Dokument Julio Silvão Tavaresa (Batuque) wprowadzi ich w świat muzyki i tańca batuque, który stanowi jeden z najstarszych elementów wyspiarskiego folkloru. Film Rui Simõesa (Kolá San Jon É Festa Di Kau Berdi) ukaże zaś huczne obchody Kolá San Jon – katolickiego święta zawłaszczonego przez lokalne tradycje.
Program:
- 16 grudnia, godz. 21.00 – Batuque. Dusza Ludu, reż. Julio Silvão Tavares, Portugalia 2007, 50’
- 17 grudnia, godz. 21.00 – Kolá San Jon É Festa Di Kau Berdi, reż. Rui Simões, Portugalia 2011, 60’
- 18 grudnia, godz. 21.00 – Kontinuasom, reż. Óscar Martínez, Hiszpania 2009, 80’
Batuque. Dusza Ludu, reż. Julio Silvão Tavares, Portugalia 2007 – Batuque jest zarówno gatunkiem muzycznym, jak i rodzajem tańca, wywodzącym się z Wysp Zielonego Przylądka. Batuque było wykonywane w ważnych dla społeczności momentach i miało charakter rytualny. W czasach kolonialnych praktykowanie Batuque zostało zakazane zarówno przez władze państwowe, jak i kościelne ze względu na erotyczny wydźwięk rytuału i dominujące wpływy afrykańskie. Mimo że rytuał stracił już swoje sakralne znaczenie i często postrzegany jest jedynie jako forma taneczna i muzyczna, tradycja Batuque dla wielu mieszańców Wysp pozostaje wciąż żywa i stanowi nieodłączny element ich życia. Film Batuque opowiada o współczesnych adeptach tego rytuału i ich pojmowaniu Batuque.
Kolá San Jon É Festa Di Kau Berdi, reż. Rui Simões, Portugalia 2011 – w latach 60. XX wieku pierwsza fala imigrantów z Wysp Zielonego Przylądka pojawiła się w stolicy portugalskiego imperium – Lizbonie. Byli to głównie imigranci zarobkowi, ściągnięci przez portugalskie władze do pracy przy wielkich inwestycjach publicznych. Nowi mieszkańcy Lizbony osiedlali się głównie na obrzeżach miasta, w budowanych nielegalnie i własnymi siłami domach. Tak powstała Cova Moura – słynna dzielnica zamieszkała w większości przez imigrantów z Wysp Zielonego Przylądka. Owiana złą sławą, postrzegana jako jeden z głównych punktów na narkotykowej i przestępczej mapie Lizbony, jest domem dla wielu ciężko pracujących rodzin, które nadal czują mocną więź z krajem pochodzenia, mówią po kreolsku i kultywują własne tradycje.
Film Kolá San Jon É Festa Di Kau Berdi opowiada o grupie mieszkańców dzielnicy Cova Moura, którzy odwiedzają rodzinne strony, pragnąc odnowić kontakt z tradycją Kolá San Jon, czyli hucznymi obchodami dni świętego Jana Chrzciciela.
Kontinuasom, reż. Óscar Martínez, Hiszpania 2009 – pełnometrażowy dokument opowiadający historię tancerki pracującej w grupie Raiz di Polon. Beti otrzymuje propozycję wyjazdu do Lizbony, by tam rozwijać swoją karierę. Rozterki towarzyszące Beti są doświadczeniem wielu mieszkańców wysp, rozpiętych pomiędzy chęcią wyjazdu z kraju, w poszukiwaniu nowych możliwości i pragnieniem pozostania w ojczyźnie. Historia Beti to także filmowa podróż przez rozmaite gatunki muzyczne obecne na Wyspach Zielonego Przylądka.
Muzyka, Taniec, Rytuał – przegląd filmów z Wysp Zielonego Przylądka
16-18 grudnia 2012 r.
Kino Pod Baranami
Kraków