Od 22 grudnia w BWA – Galerii Miejskiej w Tarnowie będzie można oglądać wystawę zbiorową Sztuk 4. Cztery kobiety – cztery nie-pokoje… .
Artystki: Dorota Bernacka, Renata Stadler, Anna Śliwińska-Kukla, Aleksandra Zuba-Benn
Stanisław Tabisz o wystawie:
Cztery kobiety – to jakby cztery pokoje w filmie Quentina Tarantino z porywającą rolą główną genialnego Tima Rotha. Historia równie intrygująca i mająca odmienne, frapujące wątki w zamkniętych apartamentach zwariowanego hotelu. W każdym z pokojów, jak w osobnym i tajemniczym wnętrzu każdej kobiety, rozgrywają się misterne intrygi (nieprzewidywalne w swej zmysłowej subtelności) oraz mają miejsce gwałtowne napady agresji, w efekcie postępującej destrukcji uczuć. Kobiety bywają nieosiągalne, a te zdobywane i zdobyte również manifestują swoją niezależność i wolność w najmniej oczekiwanym momencie. Żar namiętności i porywy uczuć niczego nie mogą tu zmienić. Rozpoczyna się gra, na śmierć i życie, jak w piosence Leonarda Cohena. Między kobietą a mężczyzną rodzi się wojna – na śmierć i życie! Walka o miłość albo o śmierć, z wyrokiem brutalnego porzucenia i pogardy…
W tym samym procesie intrygi rozpoczyna się niebezpieczna gra z losem, którego nieznane głębie i przypadki nikt z miłosnych graczy nie chce zastawić, jak w lombardzie, jako ostateczną cenę przegrania. Każdy gasi pragnienie, kropla po kropli, z buteleczki napełnionej trucizną. To są strategiczne dylematy wygrywania lub przegrywania walki przed lub po czasie, niezrozumiałej utraty zainwestowanych uczuć, nagle stłamszonej tożsamości zdobywcy i bolesnego odkrywania, że żadna z kobiet nie stanowi stałego lądu, że odpływa bezludna wyspa w stronę kontynentu i rozbija się o wybrzeże Kalifornii, a resztki z tej pięknej katastrofy spadają na migoczące kolorowymi światłami kasyna Las Vegas. Ceną jest inne życie, wymarzone od dzieciństwa i sięgające gorącego okresu dojrzewania. Ceną jest samotność i dźwiganie ciężaru życia, bez uroków wsparcia i tandety spowszednienia. (…)
Aleksandra Zuba- Benn odbyła studia w Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych ( obecnie Uniwersytet Artystyczny ) w Poznaniu. W 1986 r. otrzymała dyplom z gobelinu w pracowni prof. Magdaleny Abakanowicz. W 2010 r. otrzymała przewód kwalifikacyjny I stopnia z malarstwa na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Pracuje w Zespole Szkół Plastycznych oraz Instytucie Sztuki PWSZ w Tarnowie. Należy do ZPAP i Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Twórczego Wiklina. Prace prezentowała na 30 wystawach indywidualnych oraz ponad 120 wystawach zbiorowych. Zajmuje się malarstwem, tkaniną unikatową, wikliną artystyczną. Bierze udział w plenerach i seminariach z zakresu sztuki.
Anna Śliwińska – Kukla ukończyła studia w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Otrzymała dyplom w 1994 roku na Wydziale Malarstwa w pracowni prof. Jerzego Nowosielskiego oraz w Pracowni Tkaniny Artystycznej u prof. Ryszarda Kwietnia i prof. Lilli Kulki. Otrzymała aneks w Pracowni Projektowania Książki i Typografii u prof. Romana Banaszewskiego. Anna Śliwińska – Kukla to członek ZPAP Okręg Tarnowski (w latach 1997-2006 praca w zarządzie: sekretarz, wiceprezes) oraz Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Twórczego Wiklina, a także Klubu Struktura ZPAP Okręgu Krakowskiego, współtwórczyni Grupy Sztuk 4. Od 1997 r. działa w projekcie Międzynarodowego Festiwalu Sztuka Książki. Ma na swoim koncie udział w ponad 80 wystawach w kraju i za granicą. Zrealizowała około 30 wystaw indywidualnych. Jest stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na rok 2000, 2003, laureatką nagród i wyróżnień. Od 1995 roku jest nauczycielem w Zespole Sztuk Plastycznych w Tarnowie. W 2012 roku otrzymała doktorat na Wydziale Malarstwa w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.
Dorota Bernacka odbyła studia na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Otrzymała dyplom w 1987 r. w Pracowni Wklęsłodruku prof. A. Pietscha oraz w Pracowni Projektowania Książki i Typografii prof. Romana Banaszewskiego. Jest wieloletnim członek Związku Polskich Artystów Plastyków, Grupy Tarnowscy Artyści, Grupy Sztuk4, udział w działaniach Grupy Ruchome Święto. Prace prezentowała na kilku wystawach indywidualnych oraz licznych wystawach zbiorowych. Zajmuje się grafiką projektową projektując głównie dla potrzeb poligrafii oraz malarstwem i rysunkiem. Prowadzi własne studio graficzne.
Renata Stadler odbyła studia w PWSSP we Wrocławiu (obecnie ASP). Dyplom 1994 na Wydziale MGRZ/malarstwo grafika rzeźba /w Pracowni Malarstwa prof. Konrada Jarodzkiego. Uprawia malarstwo, zajmuje się grafiką, konserwacją wciąż poszukuje nowych tworzyw i środków wyrazu. Jest autorką 16 wystaw indywidualnych (m.in Wrocław, Konstancin Jeziorna, Tarnów, Kielce, Gorlice, Bochnia, Maleniec, Wojnicz) oraz kilkudziesięciu wystawach zbiorowych w kraju i zagranicą. Bierze udział w projektach i działaniach grup twórczych SZTUK 4 i ARS, RUCHOME ŚWIĘTO m.in TYGIEL KULTURY Piece Węgierskie Tarnów, Zielona Góra, KIN_KIET Wrocław, oraz ZPAP o.k. Tarnów. Jest laureatką nagród i wyróżnień. Prace artystki znajdują się w zbiorach BWA Galerii Miejskiej w Tarnowie, Muzeum Okręgowym w Tarnowie oraz w prywatnych w kraju i za granicą.
Sztuk 4. Cztery kobiety – cztery nie-pokoje…
Wernisaż: 21 grudnia 2012 roku, godz. 18.30
Wystawa potrwa do 27 stycznia 2013 roku
Biuro Wystaw Artystycznych – Galeria Miejska
Pl. Dworcowy 4
Tarnów