Przed świętami, nakładem wydawnictwa Fundacji Bęc Zmiana, ukaże się publikacja Przystanki polskie prezentująca fotografie Macieja Rawluka.
Jak chcecie rządzić krajem, który ma dwieście czterdzieści sześć gatunków sera? – pytał generał Charles de Gaulle, mając na myśli oczywiście Francję. A co to za kraj, który ma tysiące różnie zaprojektowanych przystanków autobusowych?
– Maciej Rawluk, wstęp, [w:] Przystanki polskie, Bęc Zmiana 2012
Maciej Rawluk wykłada na Wydziale Tkaniny i Ubioru Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi im. Władysława Strzemińskiego. Brał udział w wielu wystawach zbiorowych, m.in. 1996-97 bez-Graniczne poszukiwania Bunkier Sztuki Kraków, Berlin, BWA Łódź, Praga; 1998 Talente Monachium; 2003-2004 Świat w obiektywie National Geographic. Jest laureatem nagród między innymi w konkursie im. Władysława Strzemińskiego w 1994 i 1995 r., zdobywcą Złotego Medalu Rządu Bawarii na Talente 1997 w Monachium. Drukował w Rzeczpospolitej, Gazecie Wyborczej, Podróżach, National Geographic, Newsweeku, Polityce, Przekroju.
Przystanki wyrażają podstawowe wymiary ludzkiego doświadczenia: stosunek do przestrzeni i czasu, swoich i obcych, trwania i zmiany. Nie chodzi zatem o to tylko, że tworzą sieć połączeń między poszczególnymi miejscowościami – tworzą także sieci łączące ich twórców, użytkowników i opiekunów z przedmiotami, środowiskiem naturalnym oraz ze sobą nawzajem. Funkcjonują jak wizytówki. Ich estetyka zdradza gusta i pragnienia projektantów czy zleceniodawców, priorytety oraz tradycje lokalnych społeczności.
– Maciej Frąckowiak, Przystanki polskie, Bęc Zmiana 2012
Przystanki polskie
Fotografie: Maciej Rawluk
Teksty: Maciej Frąckowiak, Agata Nowotny, Agnieszka Pindera, Weronika Rochacka
Projek graficzny: Grzegorz Laszuk
Grudzień 2012 r.