19 stycznia w Klubie Blue Note w Poznaniu z okazji 30-lecia swojej działalności zagra zespół Izrael.
Zespół Izrael powstał w marcu 1983 w Warszawie. Został założony przez znanych już muzyków polskiego undergroundu muzycznego: Roberta Brylewskiego (Kryzys; Brygada Kryzys) i Pawła Kelnera Rozwadowskiego (Deuter).
Zespół Izrael był konsekwencją powolnego wygasania Brygady Kryzys. Ostatnie próby Brygady odbywały się w trzyosobowym składzie: Kelner, Tomek Lipiński i ja (Robert) . Nikt więcej się nie uchował. To był koniec 1982 roku, ciężkie czasy. Przejściowym składem był zespół Aurora. Zamiast wokali były zarejestrowane gadki milicjantów z radiowozu i do tego graliśmy muzykę. W pewnym momencie Tomek odłożył gitarę i powiedział , ze rezygnuje, ze więcej nie przyjdzie na próbę
Pierwsza płyta zespołu Biada, biada, biada nagrana w maju 1983 roku pokazała się jednak dopiero za kilkanaście miesięcy. W roku 1986 zespół zagrał trasę koncertową z legendą reggae Misty in roots, po której z zespołu odszedł Paweł Kelner zastąpiony wkrótce przez Darka Maleo Malejonka (Kultura). Już z Maleo zespół nagrał swój drugi album Nabij Faje.
Robert, Maleo i Vivian tworzyli trzon formacji, która występowała pod nazwą Izrael Kultura grając materiał obu zespołów. Do stałego składu dołączył tez Piotrek Stopa Zyzelewicz (Kultura, Moskwa) i basista Alik Dziki. W roku 1986 roku zespół umieszcza utwór Wolność na legendarnym albumie Fala i ukazuje się album Nabij faje. W nagraniach biorą udział m.in. Sławek Dzu Dzu Wróblewski, Piotr Sam o’hutt Subotkiewicz, pozostając w zespole do końca.
W roku 1987 zespół nagrywa album Duchowa rewolucja, której pierwsza część ukazuje się w tym samym roku. W jego nagraniu wzięło udział wielu muzyków m.in. Krzysztof Banan Banasik (Armia, Kult), Paweł Szanajca (Kult), Tomasz Budzyński (Armia). W roku 1989 podczas wyjazdu zespołu na koncerty do Czechosłowacji skład grupy stał się stabilny. Tworzyli go Robert, Maleo, Vivian, Stopa, Dzu Dzu (który zastąpił basistę Alika Dzikiego, oddając perkusję Stopie).
Niedługo po powrocie z Czechosłowacji do zespołu dołączył multiinstrumentalista Włodek Kiniorski. W roku 1990 zespół wyjechał do Wielkiej Brytanii na zaproszenie przyjaciela Marcina Millera, który załatwił im kilka koncertów i przede wszystkim nagranie albumu w legendarnym Ariwa Studio należącym do Mad Professora. Zespół grał w m.in. klubach Marquee, Kingshead i Lamelight. Efektem tej wyprawy był album 1991.
Po powrocie do kraju Izrael grał koncerty, m.in. w Krakowie, Białymstoku, Warszawie, Oświęcimiu, Jarocinie, Odjazdach. W roku 1994 ukazuje się koncertowy album live 93 nagrany podczas koncertów w Krakowie i Białymstoku. Zespół coraz więcej koncertował, bardzo ciepło przyjmowany na występach, zaczął pracę nad nowym materiałem i w roku 1995 niespodziewanie ogłosił swe rozwiązanie. Ostatni, pożegnalny koncert miał odbyć się 15 maja w warszawskim klubie Remont, nie doszedł jednak do skutku z powodu agresywnego zachowania służb porządkowych. W roku 1997 Gold Rock Studio Roberta Brylewskiego wydało płytę Izrael in dub z dubowymi wersjami utworów zespołu opracowanymi przez Roberta.
Po 11 latach przerwy zespół Izrael spotkał się na Ostróda Reggae Festiwal 2006 pod roboczą nazwą Magnetosfera. Ich powrót na scenę był wynikiem wieloletnich oczekiwań fanów. Zespół postanowił wznowić swoja działalność. Do tej pory zagrali ok. 60 koncertów
W kwietniu 2008r zespół nagrał nowy album Dza Ludzie Album ukazał się 07 listopada 2008r nakładem wytwórni Lemon Records. Najnowsza dubowa płyta: Izrael Meets Mad Professor zrealizowana równiez w Studio Ariwa w Londynie, ukazała się w listopadzie 2010r. Album jest dostępny w Polsce.
Izrael
19 stycznia 2013 roku
Klub Blue Note w Poznaniu