23 stycznia nakładem Wydawnictwa W.A.B. ukaże się sie powieść Mo Yana Zmiany. Jest to jedyna autobiograficzna powieść noblisty.
W Zmianach Mo Yan wspomina swoje losy, od dzieciństwa, które przypadło na lata 60., po chwilę obecną. Wątki autobiograficzne wykorzystuje, żeby pokazać ojczyznę z perspektywy zwykłego człowieka, a nie wielkiej polityki. Czytelnik poznaje historię syna chłopów, który musiał pokonać długą drogę, pełną mniej lub bardziej szczęśliwych przypadków – poprzez wydalenie ze szkoły, służbę w wojsku, pierwsze pisarskie próby oraz karierę akademicką, aż do statusu znanego i cenionego na świecie autora. W ciągu tych lat Chiny również ulegają poważnym przeobrażeniom, dla Mo Yana pozostają jednak przede wszystkim rzeczywistością zwyczajnych wydarzeń i skromnych czynów. Ostatnie cztery dekady dziejów swojego kraju noblista ukazuje z rzadko spotykanego punktu widzenia – od strony codzienności zwykłych ludzi. W powieści brak prób rozliczenia reżimu, żalu za cierpienia i brak perspektyw. Jest za to pamięć i prosta, szczera proza życia.
Gdyby Chiny miały swojego Kafkę, byłby nim najprawdopodobniej Mo Yan, który – podobnie jak Kafka – potrafi badać społeczeństwo przez najróżniejsze soczewki i tworzyć sugestywne obrazy ogłupiającej biurokracji i banalnie okrutnych współczesnych rządów.
Publishers Weekly
Mo Yan ukazuje Chiny archaiczne, demoniczne, nieobliczalne, Chiny prymitywne i bezradne, pchane na szlaki pozornego, samobójczego rozwoju – oraz Chiny nowoczesne, pędzące do szaleńczego dobrobytu, prawdziwej i pozornej nowoczesności, pogoni za pieniądzem. Jakimś cudem udało się temu niezwykłemu pisarzowi pokazać […] ten zlepek krańcowości. I to tak pokazać, że dreszcze przechodzą nam po krzyżu…
Helena Zaworska, Nowe Książki
Mo Yan, laureat Literackiej Nagrody Nobla 2012, naprawdę nazywa się Guan Moye, a jego pseudonim oznacza Ten, który nie mówi. Urodził się w 1956 roku w Chinach. W wieku dwudziestu lat wstąpił do armii, gdzie pełnił funkcje kancelisty, instruktora politycznego i oficera propagandy. W 1984 roku rozpoczął studia na wydziale literatury Wyższej Szkoły Artystycznej, rok później wydał Toumingde hongluobo (Przezroczysta marchewka). Jego kolejna książka, Klan czerwonego sorga, została uznana przez chińskich czytelników za najlepszą powieść roku 1986. Zhang Yimou nakręcił na jej podstawie film, który w 1988 roku na festiwalu w Berlinie nagrodzono Złotym Niedźwiedziem. Mo Yan od wielu lat w Chinach i za granicą cieszy się opinią największego talentu współczesnej literatury chińskiej. Jego książki przełożono na kilkanaście języków. W Polsce ukazały się do tej pory dwie powieści: Kraina wódki (1992; W.A.B. 2006) oraz Obfite piersi, pełne biodra (1996; W.A.B. 2007), obie wznowione przez W.A.B. w 2012 roku. W 2013 roku nakładem W.A.B. ukażą się Klan czerwonego sorga i Żaba, w następnych latach kolejne książki autora.
Mo Yan, Zmiany
Premiera: 23 stycznia 2013 roku
Wydawnictwo W.A.B.