21 maja 2009 roku o godzinie 18.00 w Galerii Kameralnej odbędzie się wykład Romana Lewandowskiego Andy Warhol, ostatni iluzjonista XX wieku. Wykład odbędzie się w ramach cyklu o sztuce współczesnej z cyklu Strategie sztuki. Proponowane wykłady mają służyć popularyzacji sztuki współczesnej przy uwzględnieniu rozmaitych uwarunkowań związanych z jej powstawaniem, funkcjonowaniem i oddziaływaniem na odbiorcę.
Słuchacze – dzięki uczestnictwu w cyklu spotkań, będą mogli zaznajomić się z wiodącymi stylami i kierunkami w zakresie sztuk wizualnych na przestrzeni XX i XXI wieku, z dziełami i twórczością najbardziej reprezentatywnych artystów, a także poznać opiniotwórcze i kreatywne ośrodki, galerie oraz muzea. Każdy wykład będzie ilustrowany ok. 100-200 fotografiami (w formie wideoprojekcji), a również w miarę potrzeb – filmami w technologii wideo.
Wykład Andy Warhol, ostatni iluzjonista XX wieku poświęcony będzie twórczości amerykańskiego pop-artysty, Andy Warhola, który na przestrzeni zaledwie dwóch dekad lat 60. i 70. stał się nieodrodną częścią współczesnej historii (nie tylko sztuki). Jego prace, znajdujące się na antypodach modnego wówczas malarstwa gestu, zwracały się ku figuracji i powszedniości, której prefabrykaty Warhol reprodukował na masową skalę. Artysta ten zasłynął jako najlepszy rysownik i projektant butów, choć w krótkim czasie z jego słynnej Factory wyszły setki prac portretujących znane osobistości ze świata businessu, polityki i sztuki, a także… najbardziej poszukiwani w Ameryce przestępcy. Warhol multiplikował ich wizerunki, co sprawiło, że niektóre spośród jego grafik (np. z cyklu Marilyn Monroe) stały się ikonami współczesnej pop-kultury. Wykorzystanie na wielką skalę fotografii i techniki sitodruku jako medium doprowadziło do prawdziwej rewolucji w sztukach wizualnych. Twórczość Andy Warhola i jego pokolenia przyczyniła się do kolejnego, wiążącego w dziejach sztuki, zakwestionowania pojęcia oryginału i oryginalności.
Roman Lewandowski jest krytykiem i teoretykiem sztuki oraz niezależnym kuratorem. W latach 2001 – 2002 prowadził Galerię Kronika w Bytomiu. Jest autorem ponad 200 publikacji w czasopismach, książkach i witrynach internetowych oraz ponad 100 wystaw w Polsce i za granicą (Dusseldorf, Bruksela, Miszkolc, Liege i in). Członek stowarzyszenia Fort Sztuki i Stowarzyszenia Inicjatyw Wydawniczych Opcje. Jest redaktorem naczelnym kwartalnika Fort Sztuki. Współredaguje pismo internetowe: www.artpapier.com.pl.
21 maja 2009 roku o godzinie 18.00
Galeria Kameralna
Słupsk