20 stycznia o godz. 18.00 w łódzkiej klubokawiarni Owoce i Warzywa odbędzie się przegląd filmów wybitnej dokumentalistki Jadwigi Żukowskiej oraz spotkanie z operatorem Stanisławem Śliskowskim.
Jadwiga Żukowska była wybitną realizatorką filmów dokumentalnych, przez większość swego zawodowego zycia związaną z łódzką Wytwórnią Filmów Oświatowych. Za swoją pracę twórczą otrzymała wiele państwowych wyróżnień m.in. Brązowy Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis czy Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Kiedyś wielokrotnie nagradzana, dziś nieco zapomniana zasługuje na to by poznać jej twórczość.
O mały włos kompilacja jej 10 filmów wyselekcjonowanych przez Tadeusza Sobolewskiego nie znalazła się w popularnym cyklu Polska Szkoła Dokumentu. Niestety niedługo przed planowanym wydaniem filmów Żukowskiej cały cykl wydawniczy został zawieszony. Dlatego w Owocach i Warzywach pojawia się rzadka i doskonała okazja by obejrzeć kilka pozycji z jej filmografii.
Przed projekcją, rozmowę z jej wieloletnim współpracownikiem – operatorem Stanisławem Śliskowskim, poprowadzi inicjator spotkania, łódzki filmoznawca Michał Dondzik.
W programie:
- Skąd się biorą dzieci (1966) 10 minut – podejmując ten niezwykle delikatny i trudny temat, Jadwiga Żukowska chciała przełamać zmowę zakłamania u dorosłych. W swoich obserwacjach stwierdziła, że dzieci chcą być traktowane z powagą i bez kłamstwa.
- Zabawa w dorosłych (1966) 13 minut – dzieci to bardzo wnikliwi obserwatorzy życia dorosłych, wszędzie: na ulicy, w sklepie, w urzędach, w kościele i potem potrafią te obserwacje odtworzyć w zabawie w aktorstwo. Żukowska stwarzała pewne sytuacje, dawała zadania, a dzieci same żywo się angażowały, uruchamiając cały arsenał swych dziecięcych obserwacji, interpretujące swoje aktorskie role.
- Gdańska sztuka kuźnicza (1969) 15 minut – jeden z wielu filmów Żukowskiej dokumentujący wysiłek przynoszący efekty. Rekonstrukcja żelaznego wystroju architektury, w zniszczonym po wojnie Gdańsku, wymagała bardzo wykwalifikowanych artystów i rzemieślników, znawców sztuki kuźniczej.
- Duet miłosny (1971) 8 minut – fascynujące studium faz ruchu i tańca. Żukowska postanowiła oderwać taniec duetu, wspaniałej primabaleriny Alicji Boniuszko i znakomitego tancerze Janusza Wojciechowskiego od dekoracji teatralnych i kostiumów. Zrobiła film o duecie miłosnym na neutralnym tle, gdzie mógł zaistnieć urok samego tańca.
- Dzidka (1972) 36 minut – wzruszająca, trwająca blisko rok dokumentacja życia dwunastoletniej dziewczynki i jej zmagania z ogromnym trudem łączenia życia sportowego z normalnym życiem i obowiązkami szkolnymi.
Przegląd filmów Jadwigi Żukowskiej i spotkanie z operatorem Stanisławem Śliskowskim
20 stycznia 2013 r., godz. 18.00
Owoce i Warzywa
Łódź