Od 18 stycznia Muzeum Historii Szczecina zaprasza na wystawę Innowacja i tradycja. Hinrich Brunsberg i późnogotycka architektura ceglana na Pomorzu i w Marchii Brandenburskiej.
Niemieckie Forum Kultury Europy Środkowej i Wschodniej (Deutsches Kulturforum östliches Europa) od lat angażuje się w problematykę historii i współczesności tych terenów Europy Środkowej i Wschodniej, na których niegdyś mieszkali Niemcy. Jedną z wielu form aktywności tej poczdamskiej instytucji są wystawy objazdowe, z których kilka można już było oglądać w Szczecinie.
Najnowsza ekspozycja Forum Kultury Europy Środkowej i Wschodniej pomyślana została jako przegląd twórczości Hinricha Brunsberga – urodzonego około 1350, a zmarłego po 1428 roku –wybitnego architekta późnego średniowiecza, jednego z nielicznych znanych z imienia architektów owego czasu. Przypisywane mu budowle, zaliczane do architektury gotyku ceglanego, spotyka się na terenie Pomorza Zachodniego, w Brandenburgii, Meklemburgii-Przedpomorzu, a także we wschodniej części południowego wybrzeża Bałtyku. Jego budowle rozpoznawalne są głównie dzięki charakterystycznym, bogato profilowanym, glazurowanym kształtkom, tworzącym efektowne podziały elewacji, wyszukane formy maswerków i ozdobne szczyty. Z pewnością współpracował on z wieloma wybitnymi budowniczymi, którzy wykorzystywali podobne elementy kształtowania fasad. Z nazwiska znamy Nicolausa Crafta działającego w Szczecinie i Brandenburgu, a także Clausa Brunsberga wymienianego w dokumentach z 1412 roku w Prenzlau.
Wystawa zdjęć berlińskiego fotografa Thomasa Voßbecka, której towarzyszą polskie i niemieckie komentarze opracowane przez Dirka Schumanna, została zainaugurowana we wrześniu 2012 roku w kościele św. Katarzyny w Brandenburgu. Na elewacji północnej kaplicy tej świątyni znajduje się tablica inskrypcyjna mówiąca o tym, że mistrz Hinrich Brunsberg ze Stettina wzniósł tę budowlę w 1401 roku. Porównywalne formy i charakterystyczne detale można oglądać na elewacjach kościoła św. św. Piotra i Pawła oraz św. Jakuba w Szczecinie. Zobaczyć je można także w budowlach sakralnych, ratuszach i bramach miejskich między innymi w Stargardzie Szczecińskim, Chojnie oraz w Tangermünde, Garz i Prenzlau. Szlakiem miejscowości związanych z architekturą brunsbergowską peregrynować będzie ekspozycja, wskazując na jedność kulturową regionu przed- i zaodrzańskiego.
Szczecińską odsłonę wystawy zaaranżowano w obrębie ekspozycji Najstarsze karty z dziejów Szczecina w oryginalnym wnętrzu na parterze gotyckiego Ratusza Staromiejskiego (obecnej siedziby Muzeum Historii Szczecina, Oddziału Muzeum Narodowego w Szczecinie), którego architektura również wpisuje się w krąg oddziaływania mistrza Brunsberga.
W trakcie trwania wystawy Dział Edukacji Muzeum Narodowego w Szczecinie przeprowadzi lekcje muzealne i warsztaty dotyczące problematyki wystawy dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Planowana jest także gra miejska i konkurs fotograficzny.
W połowie 2013 roku Niemieckie Forum Kultury Europy Środkowej i Wschodniej planuje wydanie katalogu będącego poszerzoną wersją prezentowanej ekspozycji.
Innowacja i tradycja. Hinrich Brunsberg i późnogotycka architektura ceglana na Pomorzu i w Marchii Brandenburskiej
18 stycznia – 24 lutego 2013 r.
Muzeum Historii Szczecina, Oddział Muzeum Narodowego
Szczecin