15 stycznia, już po raz 20. przyznane zostały Paszporty Polityki. Najbardziej obiecujący polscy artyści młodego pokolenia zostali nagrodzeni w sześciu dziedzinach: film, teatr, sztuki wizualne, muzyka poważna, muzyka popularna, literatura. Z okazji jubileuszowej edycji konkursu po raz pierwszy decydujący głos w wyborze laureatów mieli czytelnicy.
W kategorii film zwyciężył aktor Marcin Dorociński – za główne role w filmach Róża i Obława. To pierwszy Paszport Polityki zdobyty przez Dorocińskiego, choć do samej nagrody aktor był nominowany dwukrotnie. Zdobywca Złotych Lwów Festiwalu w Gdyni swoją pierwszą nominację otrzymał w 2007 za rolę w Ogrodzie Luizy.
W teatrze Iwan Wyrypajew pokonał Michała Borczucha i Mirka Kaczmarka. Wyrypajewa doceniono za przypomnienie polskiemu teatrowi, że sztuka sceniczna może być również poezją. Za wiarę w siłę opowieści i żelazną konstrukcję tekstu oraz eksperymenty ze sceniczną tożsamością aktora.
Z kolei w dziedzinie literatury triumfował Szczepan Twardoch. Jego Morfina to subiektywna, groteskowa wizja okupowanej przez Niemców Warszawy z 1939 roku. Ale też wizja mężczyzn, których historia zmusza do przyjęcia z góry określonych ról, do których ani nie dorośli, ani dorosnąć nie chcą.
W kategorii sztuki wizualne Paszportem nagrodzono Julitę Wójcik, performerkę, autorka m.in. Tęczy z tysięcy sztucznych kwiatów umieszczoną w centrum Warszawy, przy placu Zbawiciela, która szybko stała się nowym symbolem miasta. Doceniono jej konsekwentne udowadnianie, że życie i proste codzienne czynności też mogą być sztuką. Projekt artystki był wcześniej pokazywany podczas polskiej prezydencji w UE na placu przed Parlamentem Europejskim w Brukseli.
W muzyce poważnej nagrodę otrzymali wiolonczelistka Magdalena Bojanowicz i akordeonista Maciej Frąckiewicz tworzący TWOgether Duo. Uchonorowano ich Paszportem Polityki za bardzo dojrzałe i wyraziste interpretacje współczesnego repertuaru.
Z kolei w muzyce popularnej najwięcej głosów otrzymał zespół Très.b, który założyli w 2005 r. pochodzący z Holandii gitarzysta Olivier Heim, duński perkusista Thomas Pettit oraz polska wokalistka i basistka Misia Furtak.
Nagrodę specjalną – dla Kreatora, a raczej Kreatorów Kultury – otrzymali Elżbieta Penderecka i Krzysztof Penderecki.
Paszporty Polityki 2012 – laureaci
15 stycznia 2013 roku
Teatr Wielki – Opera Narodowa w Warszawie