26 czerwca 2009 roku film Okuribito w reżyserii Yôjirô Takita otworzy siódmą edycję Tofifest w Sali Głównej Teatru Baj Pomorski – centrum festiwalowym. Okuribito jest kandydatem do Złotego Anioła – Grand Prix festiwalu. Tegoroczna edycja, odbywająca się pod hasłem Filmy są dla ludzi zaprezentuje ponad 150 filmów z kilkudziesięciu krajów świata.
Na festiwalu znajdą się między nimi retrospektywy mistrzów kina – Michaela Haneke i Barbary Sass – Zdort. Filmy będą walczyły o złote Anioły w trzech konkursach – Międzynarodowym, dla pełnometrażowych fabuł, krótkometrażowym oraz Konkursie Polskim. Festiwal zakończy się 3 lipca uroczystą Galą w Baju Pomorskim.
Okuribito Yojiro Takity to największy sukces japońskiej kinematografii ostatnich lat. Obsypany dziesiątkami nagród obraz kandyduje do Grand Prix TOFIFEST- Złotego Anioła. Pierwszy w Polsce pokaz japońskiego filmu jest jednym z najważniejszych wydarzeń filmowych tegorocznych letnich festiwali w Polsce. Obraz został doceniony nie tylko przez Amerykańską Akademię Filmową. Został obsypany deszczem japońskich Oskarów – dostał aż 11 nagród japońskiej Akademii Filmowej. Nagradzały go też grona jurorskie w Palm Springs, Montrealu i na Hawajach. Film otrzymał również Azjatycką Nagrodę Filmową. Do polskich kin japońskie arcydzieło wprowadzi firma Vivarto, jeden z najambitniejszych dystrybutorów kina artystycznego.
Stonowana, pełna przejmującego klimatu opowieść prowadzi nas wraz z głównym bohaterem do krainy śmierci, w której odnajdzie on prawdę o życiu. Okuribito opowiada historię zdolnego wiolonczelisty Daigo Kobayashi (w tej roli Masahiro Motoki), który traci pracę, gdy rozwiązuje się jego orkiestra. Postanawia wraz z żoną (Ryoko Hirosue) powrócić do rodzinnego miasteczka i tam poszukać dla siebie nowej pracy i nowego życia. Wertując prasę znajduje lakoniczne ogłoszenie zatytułowane Okuribito (ang. Departures). Odpowiada na nie w nadziei na pracę w agencji turystycznej. Gdy stawia się u przyszłego pracodawcy okazuje się, że ogłoszenie dotyczyło zatrudnienia w domu pogrzebowym. Daigo przyjmuje pracę i zostaje tzw. nokanshi (osobą, która składa ciało zmarłego do trumny). Mimo niechęci jego najbliższego otoczenia Daigo odnajduje się w nowej roli strażnika bram życia i śmierci, pośrednika i przewodnika ku zaświatom. Jednocześnie paradoksalnie uczy się odkrywać radość i piękno życia.
To uniwersalny film o wszystkim, jak wybaczać, jak kochać. Kupiliśmy go do dystrybucji właśnie dlatego, że wydał nam się piękny – mówi Mirosław Trebowicz, prezes Vivarto.
Okuribito to kino o poszukiwaniu własnej tożsamości, o niepokornej duszy Daigo, bohatera którym mógłby być każdy z nas. Człowieka, który po prostu pewnego dnia postanawia spróbować innej drogi w życiu pomimo oporu bliskich – mówi Kafka Jaworska dyrektor Festiwalu. To kino, które wyznacza kierunek w jakim idzie konkurs główny Tofifest. Szukamy filmów, które potrafią opowiadać w uniwersalny sposób o człowieku współczesnym – dodaje.
Wielkie wrażenie robi przedstawiony w filmie japoński rytuał pogrzebowy, który pomaga rodzinie zmarłego powiedzieć mu do widzenia przed przejściem do innego świata. Pomaga odnaleźć godność śmierci. Krytycy podkreślali, że kluczowe znaczenie dla odbioru filmu ma znakomita rola Masahiro Motoki grającego wiolonczelistę stającego się swoistym przewodnikiem zmarłych do tamtego świata i paradoksalnie – odnajdującego dzięki temu wieź ze swoim zmarłym ojcem. Rola została uhonorowana Asian Film Awards i nagrodą Japońskiej Akademii. Nagrodami honorowano także role Kimiko Yo grającej żonę wiolonczelisty oraz stanowiące o klimacie filmu zdjęcia Takeshi Hamady.
26 czerwca 2009 roku
Teatr Baj Pomorski
Toruń