W ostatnim tygodniu stycznia, na targach budownictwa BUDMA 2013 w Poznaniu, Gdański Teatr Szekspirowski zaprezentuje projekt architektoniczny swojej nowej siedziby.
Gościem specjalnym targów będzie prof. Renato Rizzi z Wenecji, który zaprojektował budynek teatru, obecnie w budowie. Targi odbędą się w dniach 29 stycznia – 2 lutego 2013 w Poznaniu, wykład prof. Rizzi odbędzie się 30 stycznia.
Wystawa Teatr dwóch czasów będzie częścią Strada di Architettura 2.0 – ścieżka najlepszego designu prezentującej powiązania między twórcami architektury i przemysłem, nowoczesne technologie, wykorzystanie awangardowych rozwiązań. Strada di Architettura 2.0 – specjalna ścieżka zwiedzania dla architektów i projektantów – przygotowana została w ramach Forum Architektury przy współpracy z Izbą Architektów RP.
Gościem specjalnym targów będzie gwiazda światowej architektury – prof. Renato Rizzi, twórca projektu architektonicznego Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, a także kreator innych ciekawych i niekonwencjonalnych projektów, m.in. Pałacu Sportu w Trento we Włoszech; gmachu opery w Tokio, dzielnicy La Viltette w Paryżu. Wykład prof. Rizzi Thought and shape: form of architecture (Myśl i kształt: forma architektury) odbędzie się w środę 30 stycznia 2013 w godz. 15.30-17.00, w pawilonie 7A.
Wystawa Teatr dwóch czasów prezentuje historię powstania teatru, którego idea nawiązuje do pierwszego publicznego teatru w Polsce istniejącego w Gdańsku w XVII wieku, kiedy to miasto stanowiło centrum kulturalne Europy. W miejscu tego historycznego budynku istniejącego przez blisko dwa stulecia ma powstać teraz nowoczesny obiekt, którego funkcjonalność wychodzi naprzeciw wymogom współczesnego teatru – łącząc elżbietańskie tradycje z nowoczesnością. Najciekawszymi cechami powstającego budynku są: adaptowalna scena – możliwa do przekształcenia w scenę elżbietańską, centralną i włoską oraz otwierany dach, który umożliwia prezentację przedstawień przy świetle dziennym. Będzie to jedyne tego typu dzieło architektury stanowiące wielką atrakcję turystyczną, przyciągające gości z całego świata. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko.
Gdański Teatr Szekspirowski jest instytucją kultury, której celem jest kreacja działań artystycznych, upowszechnianie kultury teatralnej oraz edukacja teatralna dzieci, młodzieży i nauczycieli. Instytucja współorganizuje Festiwal Szekspirowski w Gdańsku (który w nowo wybudowanym obiekcie będzie miał swoją stałą siedzibę), jest też założycielem Teatru w Oknie przy ul. Długiej 50/51 w Gdańsku.
Wystawa Teatr dwóch czasów
29 stycznia – 2 lutego 2013 r.
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Poznań