9 lutego w warszawskim Teatrze Kamienica odbędzie się premiera spektaklu Hiszpańska Mucha autorstwa Jamesa Lee Astora, którego reżyserem jest Jakub Przebindowski.
Londyn, szalone lata 30., jazz, kulisy rewiowego teatru i wełniany beret z Harrodsa – a wszystko to w oprawie Art Déco.
Reżyser teatralny, Arthur Spender, przygotowuje oszałamiającą rewię, w której ma wystąpić Nora Wallins – gwiazda londyńskich teatrów muzycznych, prywatnie długoletnia partnerka reżysera. Arthur, słynący ze śmiałych pomysłów inscenizatorskich, wyczerpuje budżet przeznaczony na realizację kolejnego wielkiego widowiska. W związku z tym zmuszony jest poprosić producenta – Harry’ego Jo – o dodatkowe fundusze. Producent przystaje na tę propozycję, jednak stawia pewne warunki, które mogą okazać się zbyt trudne do spełnienia. Jak potoczy się dalej ta historia? Czy lekkomyślny reżyser nie podda się przeciwnościom losu? Czy jego spektakl ujrzy światło dzienne?
W całej historii, pełnej nieprzewidzianych zwrotów akcji, istotną rolę odegra Hiszpańska Mucha, która zainicjuje serię zabawnych zdarzeń o mocno erotycznym podtekście. Co tak naprawdę kryje w sobie tytułowa Mucha? I w jaki sposób wpłynie ona na życie artystów?
W spektaklu wystąpią: Martyna Kliszewska, Anna Korcz, Dorota Zięciowska, Sambor Czarnota, Piotr Szwedes. Kostiumy przygotował projektant i krawiec – Tomasz Ossoliński, o scenografię zadbał Witold Stefaniak.
Jakub Przebindowski – zadebiutował w spektaklu Biesy albo Mały Plutarch żywotów nieudanych według Fiodora Dostojewskiego na deskach krakowskiego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej, gdzie dwa lata później zagrał postać Ferdynanda w sztuce szekspirowskiej Burza. Podczas studiów w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Ludwika Solskiego komponował na zamówienie piosenki, był także odpowiedzialny za przygotowanie muzyczne przedstawienia Tadeusza Słobodzianka Prorok Ilja w reż. Mikołaja Grabowskiego (1998). Występował w teatrach krakowskich: im. Juliusza Słowackiego (1996–1997), STU (1997–2000, 2004) i Starym Teatrze w Krakowie (2003–2005) oraz Teatrze Nowym w Łodzi (1999–2003).
Po raz pierwszy zagrał na dużym ekranie w dramacie Andrzeja Wajdy Wielki tydzień (1995). Pojawił się potem w telewizyjnej ekranizacji książki Jarosława Iwaszkiewicza Sława i chwała, reż. Kazimierz Kutz (1997) oraz dwóch seryjnych adaptacji filmowych telewizyjnych powieści Stefana Żeromskiego – Syzyfowe prace (1998) w reż. Pawła Komorowskiego i Przedwiośnie (2001) w reż. Filipa Bajona. W sztuce Teatru TV Bigda idzie (reż. Andrzej Wajda) zagrał Stanisława Mieniewskiego.
Wystąpił również w roli Krzysztofa Siedleckiego, narzeczonego pielęgniarki Magdy Szymczak (Magdalena Stużyńska-Brauer) w serialu TVP2 Na dobre i na złe (1999, 2000) oraz inteligenta po Politechnice – Karola Kopczyńskiego – w operze mydlanej TVN Na Wspólnej (2006–2007). Zagrał także księdza wikarego w Katyniu Andrzeja Wajdy.
Jest autorem sztuk teatralnych Go-Go, czyli neurotyczna osobowość naszych czasów (Teatr Nowy Łódź 2001, Teatr STU Kraków 2005) oraz Sz jak Szarik (Warszawa 2007), Botox ( Teatr Kamienica Warszawa 2009). W listopadzie 2008 wydał zbiór wierszy dla dzieci Dzikie zwierzenia i inne zdarzenia z ilustracjami Marcina Piwowarskiego.
Hiszpańska Mucha, reż. Jakub Przebindowski
Premiera: 9 lutego 2013 roku
Teatr Kamienica w Warszawie