Katarzyna Baług została laureatką pierwszej edycji konkursu Wspólny projekt, organizowanego przez Muzeum Sztuki w Łodzi oraz Fundację Sztuki Polskiej ING. Jej Fabryka miejska wyjedzie na ulice Łodzi na przełomie kwietnia i maja.
Tematem tegorocznej, pierwszej edycji konkursu były prototypy miejskie. Jury konkursu Wspólny projekt było jednogłośne. Pomysł Katarzyny Bułag na Fabrykę miejską okazał się najciekawszą propozycją odnosząca się do złożoności przestrzeni miejskiej i relacji, które w niej zachodzą. Artystka zamierza podróżować po Łodzi wymyśloną przez siebie mobilną maszyną. Paliwem wprawiającym ją w ruch będzie wolny czas mieszkańców. Łodzianie zostaną zaproszeni do negocjacji – to od nich będzie zależeć, ile czasu i na jakich warunkach zechcą poświęcić miejskiej fabryce.
W uzasadnieniu werdyktu jurorów można przeczytać:
Projekt odnosi się do przemian miasta przemysłowego w miasto zarządzania informacją (call center, usługi księgowe, informatyczne, etc.), poprzez które artystka bada ekonomię czasu. Fabryka miejska jest kontynuacją jej zainteresowań, które koncentrują się wokół działań wspólnotowych, narzędzi artystycznych oraz projektów w przestrzeniach publicznych. W zaproponowanym scenariuszu Katarzyna Baług w otwarty sposób odnosi się do specyfiki Łodzi nie projektując na miasto stereotypów.
Zwyciężczynię wskazało jury w składzie: Jarosław Suchan – Dyrektor Muzeum Sztuki w Łodzi, przewodniczący jury, Agnieszka Rasmus–Zgorzelska – ekspert, Aleksandra Jach oraz Katarzyna Słoboda – kuratorki Muzeum Sztuki w Łodzi oraz Maria Rubersz – prezes Fundacji Sztuki Polskiej ING.
Katarzyna Baług urodziła się w 1983 roku, jest absolwentką Harvard University Graduale School of Design, specjalizacja Urban Planning – Art, Design and the Public Domain. Realizowała projekty m.in. w Bostonie, Mexico City, Rio de Janeiro. Jest zainteresowana działaniami realizowanymi we współpracy z lokalnymi społecznościami, które problematyzują społeczne i ekologiczne aspekty funkcjonowania współczesnych miast.
Konkurs pod nazwą Wspólny projekt organizowany przez Muzeum Sztuki w Łodzi oraz Fundację Sztuki Polskiej ING skierowany jest do młodych twórców, którzy nie ukończyli jeszcze 30 roku życia. Tematem tegorocznej, pierwszej edycji były prototypy miejskie. Nagrodą jest możliwość zrealizowania projektu we współpracy z prestiżowymi instytucjami sztuki, honorarium autorskie i 16 tys. zł na produkcję pracy.
Katarzyna Baług, Fabryka miejska
Rozstrzygnięcie pierwszej edycji konkursu Wspólny projekt
Realizacja Fabryki miejskiej odbędzie się w ramach programu Ekologie miejskie na przełomie kwietnia i maja 2013 roku.
Muzeum Sztuki
Łódź