28 czerwca 2009 roku o godzinie 19.00 w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie odbędzie się otwarcie wystawy sztuki Armenii, Azerbejdżanu i Gruzji ALL & NOW. Wystawa artystów z Azerbejdżanu, Gruzji i Armenii prezentowana w CSW jest częścią międzynarodowego, multidyscyplinarnego projektu, realizowanego w ramach festiwalu Transkaukazja. Transkaukazja 2009 będzie już czwartą edycją Festiwalu promującego współczesną kulturę Kaukazu. Poza wydarzeniami w przestrzeni otwartej, koncertami i przeglądem filmowym w warszawskiej Kinotece, odbędą się dwie wystawy sztuki współczesnej – w Zamku Ujazdowskim oraz w Galerii Kordegarda w Warszawie.
Ideą projektu w CSW jest zaprezentowanie niezależnych stanowisk poszczególnych artystów rozprawiających się z własną kulturą, jej niepowtarzalnością bądź zwykłością. Twórcy stają w obliczu historii, przynależności do danego świata, zmian, które zakłócają być może ich myślenie o sobie i swej tożsamości.
Armenia. W 1988 Giumri, drugie co do wielkości miasto w Armenii przeżyło pustoszące trzęsienie ziemi. Władze radzieckie w obliczu klęski zainicjowały budowę nowych obiektów, by ułatwić mieszkańcom powtórne osiedlenie. Rozpoczęte rok później prace konstrukcyjne nigdy nie zostały ukończone z powodu rozpadu Związku Radzieckiego, braku funduszy i konfliktu celów politycznych. Do tych wydarzeń nawiązuje cykl prac Vahrama Aghasyana zatytułowany: Ghost city (Miasto duchów), ukazujący na wpół skończone ruiny przyszłości, która nigdy nie nadeszła.
Azerbejdżan. La Vie en Rouge to projekt bazujący na doborze prac zachowanych w czerwieni, bądź zdecydowanie przez nią zdominowanych. Zastosowanie takiego klucza budzi różne skojarzenia od ideowych – rewolucyjnych po materialne, jak nowy model Porche. Nagromadzenie obiektów czerwonych pozwala badać siłę koloru i jego oddziaływanie na widza konfrontowanego z wizją rzeczywistości artystów z Azerbejdżanu.
Gruzja. Projekt gruziński Zmiany strukturalne (Structural Changes) to prace trzynastu artystów pokazujące wielość spojrzeń na skutki zmian. Zmiany pokazywane są fragmentarycznie i symbolicznie, to znów ledwie szkicowo. Ocierają się o absurd. Dotykają wielu płaszczyzn, na których zaistniały. Zaskakują małością i wielkością.
Artyści biorący udział w wystawie: Vahram Aghasyan, Eldar Agamalov, Faiq Akhmedov, Farid Aliyev, Eliar Alimirzoyev, Agdes Bagirzade, Rena Effendi, Rafig Gambarov, Kahn Gasimov, Fahriya Mamedova, Jeyhun Ojadov, Sevinj Pirizade, Farid Rasulov, Mahmud Rustamov, Sabina Shikhlinskaya, Iliko Zautashvili, Archil Turmanidze, Niko Tsetkhladze, Elene Rakviashvili, Temo Javakshvili, Konstantin Sulaberidze, Kote Jinchardze, Konstantin Mindadze, Wato Tsereteli, Gio Sumbadze, Maia Sumbadze, Mikhail Gogrichiani
Otwarcie wystawy: 28.06, godz. 19.00
Wystawa będzie czynna do 9 sierpnia 2009 roku
Dyrektor programowy festiwalu: Witek Hebanowski
Kuratorzy: Eva Khachatrian (Armenia), Jahangir Selimkhanov (Azerbejdżan), Rusiko Oat (Gruzja), Wato Tsereteli (Gruzja), Dorota Kownacka-Rogulska (Polska)
Piwnice Zamku, M2, Cysterna, Galeria Okna, Galeria Laboratorium