Od 8 lutego w Pracowni w podziemiach Pałacu pod Baranami w Krakowie będzie można oglądać wystawę Wisława Szymborska – Wyklejanki.
Wisławę Szymborską znamy wszyscy jako światowej sławy poetkę; mniej znana jest Jej literacka twórczość niepoważna, a jeszcze mniej – twórczość artystyczna. Szymborska tworzyła pocztówki-kolaże, nazywane przez Nią samą i Jej przyjaciół, do których były adresowane, wyklejankami. Pozostaliśmy przy tym ciepłym słowie, kojarzącym się raczej z dziecięcymi zabawami i odzierającym artystyczną twórczość Szymborskiej ze zbędnego patosu i powagi. Ale nie dajmy się zwieść ich pozornej lekkości i radości, jaką w nas budzą przy pierwszym spotkaniu. Wiemy, że przygotowywała je z wielką starannością i dbałością o estetykę wykonania.
Treść ich budowała z otaczającej rzeczywistości, którą w charakterystyczny dla siebie sposób filtrowała, wydobywając drugie dno i zaskakując dowcipną pointą.
Jak pisze profesor Leonard Neuger w tekście przygotowanym specjalnie z okazji wystawy:
Wyklejanki są dziełem sztuki, to jasne. Są także sygnaturą Wisławy Szymborskiej (…) Materiały do wycinania znajdowała sama: z tytułów gazet, magazynów, reprodukcji zdjęć, starych pocztówek. Ale ona te materiały unieważniała. Nadal nosiły cechy własne, pierwotne, dawały się rozpoznać, ale – wycięte z kontekstu – zaczynały pod jej ręką budować nowe światy: nieco surrealistyczne, kipiące humorem i ciepłem, i poczuciem wolności. (…) Warto jednak zwrócić uwagę na ich sens, chyba najważniejszy: są śladem przyjaźni i wezwaniem do przyjaźni.
Wisława Szymborska – Wyklejanki.
Wernisaż: 8 lutego 2013 roku, godz. 19.00
Wystawę można oglądać do 8 marca 2013 roku
Pracownia, Piwnica pod Baranami
Rynek Główny 27
Kraków