Interdisciplinary Performance Studies at Yale (IPSY) i Instytut Kultury Polskiej w Nowym Jorku zapraszają na trwającą od 20 lutego do 3 marca rezydencję artystyczną Workcenter Open Program na Yale University, obejmującą pokazy teatralne, spotkania i sympozjum. Wydarzenia odbędą się w ramach corocznego programu Grotowski + Performance Research, istniejącego na wydziale studiów teatralnych w Yale.
Grotowski + Performance Reasearch to trwający cały rok program poświęcony twórczości Jerzego Grotowskiego, jednego z najbardziej wpływowych reżyserów teatralnych XX wieku. Grotowski + Performance Research jest projektem międzywydziałowym, oferującym studentom możliwość poznania historycznych, teoretycznych i praktycznych aspektów twórczości Grotowskiego. Badania prowadzone w ramach tego projektu poświęcone są zagadnieniu wielopłaszczyznowości w twórczości Grotowskiego i znaczeniu jego prac w kształtowaniu się studiów performatywnych i ich pokrewnych dziedzin. W tym roku prócz spektakli odbędzie się także sympozjum poświęcone twórczości amerykańskiego poety Alana Ginsberga, zorganizowane wspólnie z Wydziałem Anglistyki Yale. Głównym tematem będzie ginsbergowska wizja poezji jako narzędzia doświadczania świadomości, omawiana także w kontekście twórczości Grotowskiego.
Workcenter Open Program powstał w 2007 r. pod kierunkiem aktora i reżysera Mario Biaginiego, wieloletniego współpracownika Jerzego Grotowskiego. Open Program tworzy międzynarodowa grupa aktorów, którzy zgłębiają istotę związku pomiędzy człowiekiem a słowem poetyckim jako narzędziem przekazu. Z inspiracji twórczością Alana Ginsberga, tradycyjnymi pieśniami afro-amerykańskimi oraz formami muzycznymi z południa Stanów Zjednoczonych powstał cykl przedstawień teatralnych, podkreślających szczególny związek pomiędzy śpiewem a światem poezji i ukazujących zależność pomiędzy teatralnymi badaniami Grotowskiego a twórcą Skowytu.
Jerzy Grotowski (1933-1999) to jeden z najważniejszych reformatorów teatru XX wieku. Zyskał sławę w latach 60. i 70. dzięki eksperymentalnym projektom teatralnym prowadzonym w Teatrze Laboratorium w Opolu, a od 1965 r. we Wrocławiu. Centrum zainteresowania Grotowskiego było badanie ludzkich zachowań. W swoich produkcjach odchodził od standardowego dramatu mówionego na rzecz zupełnie nowego rodzaju aktorstwa, opierającego się na intensywnym zaangażowaniu ciała i głosu. Publiczność jego spektakli brała aktywny udział w przestawieniach, często przybierających formę rytuałów i odbywających się w małych przestrzeniach. Ostatni spektakl Teatru Laboratorium, prezentowany na całym świecie Apocalipsis cum Figuris, zyskał uznanie jako dzieło łamiące wszelkie dotąd konwencje i granice znane teatrowi.
Grotowski + Performance Researche
Od 20 lutego do 3 marca 2013 roku
Yale University, New Haven