16 marca w Aptece pod Orłem w Krakowie zostanie otwarta stała wystawa zatytułowana Apteka Tadeusza Pankiewicza w getcie krakowskim. Wydarzenie to, wraz z Marszem Pamięci, stanowi główny punkt obchodów 70. rocznicy likwidacji krakowskiego getta.
W muzeum trwają intensywne prace nad nową wystawą stałą w Aptece pod Orłem, oddziale MHK mieszczącym się na terenie dawnego getta i upamiętniającym Holokaust krakowskich Żydów oraz postać Tadeusza Pankiewicza. Nowa wystawa, pomyślana jako swoiste muzeum – laboratorium pamięci, zostanie otwarta w przypadającą w marcu 70. rocznicę likwidacji przez Niemców krakowskiego getta.
Bazą scenariusza wystawy są wspomnienia Tadeusza Pankiewicza, właściciela apteki i świadka wydarzeń, opublikowane po raz pierwszy tuż po wojnie w książce Apteka w getcie krakowskim. Ekspozycja zajmie wszystkie pomieszczenia dawnej apteki, a pierwotne funkcje użytkowe poszczególnych sal będą stanowić bazę do analizy wątków z historii getta, postaci Tadeusza Pankiewicza oraz pracujących z nim Ireny Droździkowskiej, Aurelii Danek-Czortowej i Heleny Krywaniuk.
W izbie ekspedycyjnej zwiedzający pozna historię miejsca i ludzi, w sali recepturowej odkryje różnorodne recepty na przeżycie w rzeczywistości getta, w pokoju dyżurnym spotka Tadeusza Pankiewicza, świadka i kronikarza Zagłady, w materialni poczuje atmosferę Apteki jako miejsca spotkań i schronienia dla mieszkańców getta. Wreszcie w laboratorium zmierzy się z powojenną historią pamięci i niepamięci o krakowskich Żydach.
Personel apteki był w latach 1941–1943 świadkiem dokonywanego przez okupanta aktu niszczenia wielowiekowej historii krakowskich Żydów. Zasługą Pankiewicza i jego współpracownic jest to, że nie pozostawali obojętni na ludzkie cierpienie, udzielali pomocy potrzebującym, a po wojnie świadczyli o tragicznych wydarzeniach, które rozegrały się w krakowskim getcie.
Nowa wystawa w Aptece pod Orłem to także program badawczy, wydawniczy i edukacyjny realizowany przez muzeum. W jego ramach wydany został komiks o historii apteki, a ponadto będą opracowane m.in. biografia Tadeusza Pankiewicza i historia medycyny w getcie.
Apteka pod Orłem stanowi wreszcie bardzo ważny element muzealnej Trasy Pamięci 1939–1956, którą rocznie zwiedza kilkaset tysięcy osób z całego świata. Projekt realizowany w Aptece zamyka proces tworzenia i rewitalizacji ekspozycji muzealnych w oddziałach znajdujących się na Trasie Pamięci, a równocześnie otwiera pole do działań edukacyjnych, naukowo-badawczych i wystawienniczych związanych z historią Krakowa czasu okupacji niemieckiej i okresu powojennego.
Obchody 70. rocznicy likwidacji getta w Krakowie objęte są Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego
Honorowy patronat nad wystawą objęli:
- Sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa dr hab. Andrzej Kunert
- Ambasador Izraela w Polsce Zvi Rav Ner
- Ambasador Republiki Federalnej Niemiec w Polsce Rüdiger Freiherr von Fritsch
Apteka Tadeusza Pankiewicza w getcie krakowskim
16 marca 2013 roku
Apteka pod Orłem, oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa