Od 14 lutego w Muzeum Architektury we Wrocławiu będzie można oglądać wystawę podsumowującą projekt pt. 8×8. Przyszłość miejskiego kwartału.
Fenomen Kopiuj/Wklej. Jeden budynek w ośmiu odsłonach. Koncepcja zrealizowanego przez wydawnictwo Project Baltia przedsięwzięcia jest banalnie prosta: skoro istnieją budynki uznane za wyjątkowo dobre, to po co marnować siły, środki i energię na projektowanie kolejnych?
Do przedsięwzięcia zaproszonych zostało siedem pracowni architektonicznych z krajów basenu morza Bałtyckiego. Za budynek wzorcowy posłużył 8house, zrealizowany w Kopenhadze według projektu duńskiej pracowni BIG Architects. Zadanie było proste – każda z grup architektów miała zaadaptować projekt Duńczyków do wybranej lokalizacji we własnym kraju. Ingerencja sprowadzać się miała do zmodyfikowania elewacji. Do projektu zaproszona została także Maćków Pracownia Projektowa, która zaproponowała lokalizację 8house w dwóch miejscach we Wrocławiu.
Prosty koncept stał się pretekstem do postawienia wielu istotnych pytań na temat współczesności i przyszłości architektury – o sens pogoni za oryginalnością, zasadność kultu kontekstu, o architektoniczną nadprodukcję, czy ideę typizacji, jako ponownie odkryte lekarstwo na kryzys finansowy i głód mieszkań.
8House to projekt duńskiej pracowni architektonicznej BIG architects. W 2010 roku architekci zrealizowali w Kopenhadze koncepcję budynku wielorodzinnego, opartego na planie ósemki. Oryginalny 8HOUSE, położony w Południowym Ørestad na krańcu Kanału Kopenhaskiego, z widokiem na otwartą przestrzeń Kalvebod Fælled, to dom oferujący mieszkania dla ludzi na wszystkich etapach życia: singli, osób starszych, małżeństw i rodzin wielodzietnych.
Obiekt zbudowany na planie ósemki tworzy dwie odrębne przestrzenie przedzielone centralnym węzłem, który mieści 500 metrów kwadratowych pomieszczeń komunalnych. W tym samym punkcie budynek przecina korytarz szeroki na 9 metrów, który łączy dwie otaczające budynek przestrzenie miejskie: park od strony zachodniej i zbiornik wodny od strony wschodniej. Różnorodne funkcje budynku (mieszkalne i komercyjne) nie są rozmieszczone w oddzielnych blokach, ale poziomo. Apartamenty znajdują się na górze, natomiast lokale komercyjne zajmują parter budynku. W rezultacie każdy z poziomów budynków ma swoje zalety: apartamenty zyskują dzięki widokom, dostępowi do światła słonecznego i świeżego powietrza, podczas gdy lokale usługowe wtapiają się w życie ulicy.
Uczestnicy projektu: BIG Architects (Kopenhaga, Dania) oraz Villem Tomiste (Tallinn, Estonia), Maćków Pracownia Projektowa(Wrocław, Polska), Wingårdh Arkitektkontor (Göteborg, Szwecja), ALA Architects (Helsinki, Finlandia), MADE arhitekti (Ryga, Łotwa), ANDRE BALDI Architektūra – Urbanistika (Kłajpeda, Litwa), Studio44 Architects (Petersburg, Rosja).
Każda z zaproszonych pracowni mogła dowolnie odnieść się do koncepcji zrealizowania kopii 8HOUSE na terenie miasta, w którym działa, biorąc pod uwagę kontekst krajobrazowy, kulturowy i ekonomiczny.
Kuratory wystawy: Vladimir Frolov
8×8. Przyszłość miejskiego kwartału
Wernisaż: 14 lutego 2013 roku, godz. 17.00
Wystawa potrwa do 17 marca 2013 roku
Muzeum Architektury
ul. Bernardyńska 5
Wrocław