27 lutego nakładem Wydawnictwa Agora oraz Wydawnictwa Iskry ukaże się książka Jak błądzić skutecznie. Są to rozważania profesora filozofii Zbigniewa Mikołejki zebrane w 15 rozmowach Doroty Kowalskiej. Profesor mówi o znaczeniu i sile snów, o bliznach dzieciństwa, o losie, przeznaczeniu i fatum, o scenariuszach historii i mediach, 0 wierze, niewierze i śmierci, o kobietach, feministkach i uczuciach, o wolności, błądzeniu i poszukiwaniu.
Zbigniew Mikołejko ostro wadzi się z feministkami, upolitycznionymi mediami i …z własnymi bolesnymi wspomnieniami z dzieciństwa. Ze śmiercią i każdą formą nacisku. Wskazuje to, co – wbrew naszej woli – wciąż nami kieruje jak dzieciństwo, historia, polityka, przemoc ale też… zapachy Polski i Włoch, czy biedy. Rozmowy te nie są lekcjami filozofii. To często osobiste opowieści o tym jak przechodził przez życie konkretny człowiek – Zbigniew Mikołejko, ale podobne doświadczenia mogły stać się udziałem każdego z nas.
Świat dziś rozbił się nam na kawałki, ale całe szczęście mamy profesora Zbigniewa Mikołejkę, który potrafi na powrót go posklejać i pokazać, co mają wspólnego sny, obrazy dawnych mistrzów, skandynawskie kryminały i Facebook z naszymi dzisiejszymi niepokojami, nadziejami i lękami. Mikołejko to specjalista od rozbrajania oczywistości, zadawania niewygodnych pytań zarówno w sprawach ziemi, jak i nieba (oraz piekła). Nie ma dziś takich wielu.Paweł Goźliński, redaktor naczelny magazynu Książki
Zbigniew Mikołejko to filozof i historyk religii, eseista. Profesor nadzwyczajny oraz kierownik Zakładu Badań nad Religią Instytutu Filozofii i Socjologii PAN w Warszawie. Wykładowca filozofii uczelni warszawskich. Promotor około stu dwudziestu licencjatów, kilkudziesięciu prac magisterskich, siedmiu doktorskich. Opublikował ponad 800 tekstów w 9 językach. Autor książek: Katolicka filozofia kultury w Polsce w epoce modernizmu; „Kim jestem dla ciebie…”. Głosy i wersety umarłych pisarzy; Elementy filozofii; Mity tradycjonalizmu integralnego. Julius Evola i kultura religijno-filozoficzna prawicy; Emaus oraz inne spojrzenia do wnętrza Pisma; Żywoty świętych poprawione; Śmierć i tekst. Sytuacja ostateczna w perspektywie słowa; W świecie wszechmogącym. O przemocy, śmierci i Bogu; We władzy wisielca (w druku). Autor licznych artykułów naukowych i publicystycznych, esejów, wywiadów, recenzji publikowanych na łamach prasy polskiej i zagranicznej. Członek Rady Programowej Festiwalu Nauki Polskiej oraz członek Akademii Amerykańskiej w Rzymie.
Dorota Kowalska jest dziennikarką Polski The Times. Była paryską korespondentką Gazety Opolskiej, reporterką Super Expressu i Newsweeka. Autorka sylwetek polskich polityków w książce Gracze. Ich tajemnice oraz wywiadu rzeki z Krzysztofem Liedelem, ekspertem od terroryzmu, pracownikiem Biura Bezpieczeństwa Narodowego – Oswoić strach. Rozmowa o dekadzie.
Jak błądzić skutecznie. Prof. Zbigniew Mikołejko w rozmowie z Dorotą Kowalską
Premiera: 27 lutego 2013 roku
Wydawnictwo Agora
Wydawnictwo Iskry