W lutym, nakładem Wydawnictwa Krytyki Politycznej, ukazał się pierwszy tom wywiadu rzeki Kazimiery Szczuki i Marii Janion zatytułowany Janion. Transe – traumy – transgresje. 1: Niedobre dziecię.
Profesor Maria Janion w rozmowie z Kazimierą Szczuką opowiada o dorastaniu w okupowanym Wilnie, młodości spędzonej w bibliotekach, o wierze w socjalizm. A także o wielkich przyjaźniach, tytanicznej pracy – i o nieznośnym wieńcu męczeńskim na skroni, za którym nie mogą przestać tęsknić współcześni Polacy.
Owszem, prawda jest taka, że i ja, za romantykami, kreśliłam apologię polskiego, romantycznego szaleństwa. I ja idealizowałam Polaków jako naród jednolicie bohaterski. I ja widziałam w naszym mesjanizmie przede wszystkim słuszną gloryfikację polskiego cierpienia
– mówi żywa legenda polskiej nauki, guru wiedzy o romantyzmie, znawczyni wampirów i guseł, żydowskich bohaterów polskiej historii i zapomnianych legend słowiańszczyzny, rewizjonistka polskich tradycji i Królowa Matka polskiego feminizmu.
Jesteśmy u podstaw opowieści o ludzkim istnieniu imieniem Maria Janion, opowieści, która może opisywać także nasz los.
Andrzej Franaszek, Tygodnik Powszechny
Maria Janion (ur. 1926) to historyczka literatury, przez kilkadziesiąt lat profesor Instytutu Badań Literackich PAN, wykładowczyni Uniwersytetu Gdańskiego, gdzie prowadziła legendarne seminarium Transgresje; najwybitniejsza polska znawczyni literatury romantycznej, współzałożycielka Towarzystwa Kursów Naukowych. Autorka kilkuset prac naukowych i książek, z których najważniejsze to Zygmunt Krasiński, debiut i dojrzałość (1962), Romantyzm, rewolucja, marksizm. Colloquia gdańskie (1971), Gorączka romantyczna (1975), Życie pośmiertne Konrada Wallenroda (1990), Kobiety i duch inności (1995), Płacz generała. Eseje o wojnie (1998), Wampir: biografia symboliczna (2002), Niesamowita Słowiańszczyzna: fantazmaty literatury (2006), Bohater, spisek, śmierć: wykłady żydowskie (2009).
Kazimiera Szczuka (1966) to feministka, działaczka społeczna, historyczka literatury, uczennica profesor Marii Janion. Wykładała m.in. na Gender Studies Instytutu Badań Literackich PAN i w Wielokulturowym Liceum Humanistycznym im. Jacka Kuronia w Warszawie. Współzałożycielka Porozumienia Kobiet 8 marca i współorganizatorka Manif. Jako dziennikarka telewizyjna współtworzyła m.in. programy kulturalno‑literackie Pegaz, Dobre książki i Wydanie drugie poprawione, prowadziła również teleturniej Najsłabsze ogniwo. Autorka licznych artykułów i esejów publikowanych na łamach Gazety Wyborczej, Zadry, Krytyki Politycznej oraz książek: Kopciuszek, Frankenstein i inne, Feminizm wobec mitu, Milczenie owieczek. Rzecz o aborcji i — wspólnie z Katarzyną Bratkowską — Dużej książki o aborcji.
Janion. Transe – traumy – transgresje. 1: Niedobre dziecię, Maria Janion, Kazimiera Szczuka
Premiera: 15 lutego 2013 roku
Wydawictwo Krytyki Politycznej
1 komentarz
Mamy 2017 rok,szkodaze nie ukazały się dzieła zebrane Marii Janion