Od 27 lutego w oddziale Dzieje Nowej Huty Muzeum Historycznego Miasta Krakowa będzie można oglądać wystawę pt. Nowa Huta 1949+.
Wystawa Nowa Huta 1949+ to dzieje Nowej Huty podane w pigułce. Opowieść o burzliwych dziejach tej części Krakowa rozpoczyna przedstawienie miejsca akcji w roku 1949, zanim decyzją władz państwowych podkrakowskie wsie połączono w jeden organizm nazwany Nową Hutą. Dalej narracja koncentruje się na nowohuckim kombinacie, od którego dzielnica wzięła swoją nazwę, opisuje powstawanie miasta idealnego, z jego architekturą i unikatową urbanistyką, rolę Kościoła w socjalistycznym mieście, a następnie opowieść snuje się wokół najważniejszych wydarzeń, które miały miejsce w Nowej Hucie, takich jak: obrona krzyża nowohuckiego, postawienie pomnika Włodzimierza Iljicza Lenina w Alei Róż oraz powstanie i działalność opozycyjnych organizacji nowohuckich aż do roku 1989. Istotną częścią wystawy będzie także codzienność nowohucian, bo to oni są prawdziwymi twórcami historii Nowej Huty. Na koniec jeszcze krótka rozprawa z nowohuckimi mitami i podstawowy kurs dziejów Nowej Huty możemy uznać za zaliczony.
Na wystawie zaprezentowane zostaną przede wszystkim fotografie, dokumenty i plany, a także eksponaty ze zbiorów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa oraz prezentacje multimedialne i filmy dokumentalne, które pokazywane były podczas wystaw czasowych w oddziale Dzieje Nowej Huty.
Kuratorzy wystawy: Paweł Jagło, Maria Lempart
Aranżacja plastyczna: Łukasz Sarnat
Nowa Huta 1949+
Wernisaż: 27 lutego 2013 roku, godz. 14.00
Wystawa potrwa do 22 września 2013 roku
Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, Dzieje Nowej Huty
os. Słoneczne 16 (przy Alei Róż)
Kraków