Od 15 marca w CSW Znaki Czasu w Toruniu będzie można oglądać wystawę pt. Cuda Niewidy. Współzależności między sztuką / modą / architekturą. Kuratorką ekspozycji jest Dobrila Denegri.
Cuda niewidy to eksperyment wystawienniczy, w ramach którego zostaną zaprezentowane i przeanalizowane nowatorskie działania prowadzone w obrębie sztuki, designu, mody i architektury oraz wzajmne oddziaływania zachodzące między tymi dziedzinami. Poza wystawą odbędzie się również seria wydarzeń specjalnych. Będzie to swojego rodzaju wystawa w procesie, która ściśle połączy przestrzeń z ekspozycją, formę z treścią.
Cuda niewidy to w zamyśle wizualna podróż przez światy wyobrażone, umiejscowione na skrzyżowaniu różnych odmian kreatywności i ekspresji. Punktem wyjścia będzie twórczość Husseina Chalayana, jednego ze współczesnych projektantów podejmujących w sposób bezpośredni i niebywale trafny temat, który stanowi sedno wystawy: hybrydyzacja wiedzy oraz metody produkcji jako droga do innowacji. Poza pracami Chalayana na wystawie znajdą się również dzieła najbardziej innowacyjnych i śmiałych projektantów młodego pokolenia, których prace opisać można właśnie jako hybrydy, przekraczające granice uznawanych dotychczas kategorii. Zaprezentujemy prace, które prowokują pytania o to, gdzie kończy się strój, a zaczyna rzeźba; gdzie kończy się to, co syntetyczne, a zaczyna to, co organiczne; gdzie znajduje się granica, jeśli w ogóle istnieje, między kategoriami, które pozwalają nam klasyfikować i definiować różne dziedziny twórczości.
Analiza tego procesu to zadanie dla sztuki, lecz w niektórych przypadkach przydatna okazać może się też moda. Dlatego wystawa Cuda niewidy zaprezentuje najbardziej intrygujących i nowatorskich młodych projektantów, przekraczających w swojej pracy konwencjonalne granice mody na rzecz procesów twórczych, w których ubranie jest tylko jednym z elementów dzieła. Niektóre z tych artefaktów można określić jako obiekty hybrydowe, ewoluujące w odniesieniu do ciała, inne można uznać za wizualizacje, koncepcje i procesy rozszerzające pojęcie mody w różnych kierunkach, np. sztuki, designu, architektury oraz innych form powstających w wyniku spotkania tych dyscyplin.
Z okazji wystawy Cuda niewidy wydany zostanie katalog zawierający teksty o artystach, wywiady dotyczące wyzwań stojących przez kuratorami mody, między innymi z wiodącymi postaciami sceny międzynarodowej, m.in. z Valerie Steele, Judith Clark, Marią Luisą Frisa, Lindą Loppa, Kaat Debo, Sabiną Seymour i Heleną Hertov.
Artyści: Hussein Chalayan, Bogomir Doringer, Naomi Filmer, Kim Hagelind, Tomoko Hayashi, Ruth Hogben, Mina Lundgren, Yuima Nakazato, Minna Palmqvist, Ana Rajcevic, Marloes ten Bhömer, Emilia Tikka, Iris van Herpen, Daniel Widrig, Anna-Nicole Ziesche
Kuratorka: Dobrila Denegri
Współpraca: Linda Loppa, dyrektor Polimoda, Florencja; Kaat Debo, dyrektor MoMU – Fashion Museum, Antwerpia; Helena Hertov, założycielka Fashionplay, Sztokholm; Annemartine van Kesteren, kuratorka Museum Boijmans Van Beuningen, Rotterdam; Stefan Siegel, założyciel NOT JUST A LABEL, Londyn
Cuda niewidy, współzależności między sztuką, modą, architekturą
Wernisaż: 15 marca 2013 roku, godz. 19.00
Wystawa potrwa do 26 maja 2013 roku
Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu
ul. Wały gen. Sikorskiego 13
Toruń