7 marca na Wydziale Teologii Uniwersytetu Śląskiego odbędzie się spotkanie z ekspertami z pracowni projektowej CODE Design pt. Design Silesia – design w sektorze publicznym.
W czasach kiedy sektor publiczny stoi przed wyzwaniem ograniczenia wydatkowania środków publicznych przy jednoczesnym wspieraniu wzrostu konkurencyjności oraz jakości oferowanych usług, niezbędnym jest poszukiwanie rozwiązań zwiększających efektywność działań i zarządzania, jak i również umożliwiających włączenie obywateli do przedsięwzięć służących usprawnianiu sektora publicznego. Design umożliwia tworzenie nowych pomysłów oraz przekształcanie ich w wartość dla społeczeństwa. Zakłada przejście od swobodnej i przypadkowej innowacji w usługach do świadomego i systematycznego podejścia do modernizacji sektora publicznego, od realizowania indywidualnych zadań i projektów do tworzenia nowych rozwiązań wraz z klientami (a nie tylko dla nich), a także przejście od koncepcji administrowania organizacjami publicznymi do odważnego wdrażania innowacji w ramach sektora publicznego.
Podczas kolejnego spotkania z ekspertem, które tym razem dotyczyć będzie współpracy projektantów z instytucjami publicznymi, pojawi się odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób wprowadzać design do instytucji publicznych naszego regionu. Nad tym, co może przynieść taka współpraca i na jakich warunkach powinna się odbywać zastanowimy się wspólnie z przedstawicielami katowickiej pracowni projektowej CODE Design, która jest laureatem najważniejszej nagrody w dziedzinie projektowania na świecie Red Dot Design Awards.
Tytuł The Best of the Best, którym wyróżniono pracownię CODE, otrzymywały dotychczas takie międzynarodowe firmy, jak Apple, czy IBM. Weronika Rochacka oraz Marcin Majewski opowiedzą o tym, w jaki sposób można wykorzystać kreatywność i potencjał drzemiący w podejściu opartym na design thinking w pracy na co dzień, przeanalizują wybrane przykłady w zakresie wprowadzania innowacji w urzędach w Polsce i za granicą oraz przeprowadzą praktyczne ćwiczenia dot. projektowania usług.
Weronika Rochacka – w CODE Weronika odpowiada za kierowanie pracami związanymi z projektowaniem usług oraz budowaniem strategii zarządzania designem. Do zespołu dołączyła po kilkuletniej pracy w brytyjskim Design Council w Londynie, wiodącym ośrodku promocji efektywnego zarządzania designem na świecie. Tam pracowała m.in. przy projektach związanych z upowszechnianiem wiedzy o designie wśród brytyjskich przedsiębiorstw, centrów nauki i technologii oraz organizacji sektora publicznego. Weronika jest absolwentką historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim oraz studiów podyplomowych z zakresu przedsiębiorczości i zarządzania w sektorze kreatywnym prestiżowego University of the Arts London (specjalizacja: edukacja design managament).
Marcin Maciejewski – W CODE Marcin odpowiada za działania związane z budowaniem doświadczenia marki oraz projektowaniem komunikacji jako Creativity&Brand Strategist. Współpracuje z klientami przy budowaniu strategii w oparciu o doświadczenia użytkowników. Inspiruje zespoły do kreatywnego wykorzystywania wiedzy oraz potencjału płynącego z interdyscyplinarności. Jako założyciel firmy Pan Slogan pomagał mikro, małym i średnim przedsiębiorstwom w stymulowaniu ich rozwoju. Tworzył strategie komunikacji, wyznaczał cele, inspirował do zmian organizacyjnych, zarządzał procesami oraz projektował usługi dla istniejących lub dopiero powstających firm. Marcin jest absolwentem Górnośląskiej Wyższej Szkoły Handlowej w Katowicach oraz studiów podyplomowych z zakresu public relations w Wyższej Szkole Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera w Krakowie.
Design Silesia – design w sektorze publicznym
Spotkanie odbędzie się 7 marca 2013 roku
Wydział Teologii Uniwersytetu Śląskiego, sala 407
ul. Jordana 18
Katowice