8 czerwca 2009 roku o godzinie 19.30 w Filharmonii w Krakowie odbędzie się koncert orkiestry Sinfonietta Cracovia pod dyrekcją Krzysztofa Pendereckiego. Solistą wieczoru będzie Robert Kabara a w programie znajda się utwory K. Pendereckiego i F. Mendelssohna.
Krzysztof Penderecki – dyrygent
Robert Kabara – skrzypce
Sinfonietta Cracovia
w programie:
Krzysztof Penderecki
I koncert skrzypcowy
Felix Mendelssohn – Bartholdy
IV Symfonia A-dur op. 90 Włoska
Krzysztof Penderecki jest laureatem wielu nagród artystycznych krajowych i zagranicznych, w tym m.in.: I, II i III nagrody na II Konkursie Młodych Kompozytorów ZKP (1959), Nagrody Państwowej I st. (1968, 1983), Nagrody Związku Kompozytorów Polskich (1970), Nagrody im. Herdera (1977), im. Honeggera (1978), im. Sibeliusa (1983), Premio Lorenzo Magnifico (1985), fundacji im. Karla Wolfa (1987), Grammy Award (1998, 1999, 2001), Grawemeyer Music Award (1992), Międzynarodowej Rady Muzycznej UNESCO (1993), nagrody Best Living World Composer (2000), Nagrody Księcia Asturii (2001).
Tytuł doktora honoris causa przyznało mu kilkadziesiąt uniwersytetów, m.in. w Rochester, Bordeaux, Leuven, Waszyngtonie, Belgradzie, Madrycie, Poznaniu, Warszawie, Buenos Aires, Glasgow, Münster, Seulu, Krakowie, jest członkiem honorowym Royal Academy of Music w Londynie, Accademia Nazionale di Santa Cecilia w Rzymie, Kungl.
Od 1973 r. do 1978 r. wykładał w Yale University w New Haven, w latach 1972-1987 był rektorem Akademii Muzycznej w Krakowie a przez następne trzy dyrektorem artystycznym Filharmonii Krakowskiej. Jest pierwszym gościnnym dyrygentem Norddeutscher Rundfunk Orchester w Hamburgu i Mitteldeutscher Rundfunk Sinfonie Orchester w Lipsku. Od 1992 roku pełni funkcję dyrektora artystycznego Festiwalu Casalsa w San Juan (Puerto Rico). W 1997 roku został dyrektorem artystycznym orkiestry Sinfonia Varsovia. Od 1998 roku jest doradcą Beijing Music Festival w Pekinie, a od 2000 – gościnnym dyrygentem China Philharmonic Orchestra.
14 grudnia 2005 roku Profesor Krzysztof Penderecki został uhonorowany najwyższym polskim odznaczeniem – Orderem Orła Białego a we wrześniu 2007 roku otrzymał tytuł Honorowego Profesora St. Petersburskiego Konserwatorium im. N. Rimskiego- Korsakova. Jego imię znalazło się wśród tak wybitnych osobistości świata muzycznego jak Juri Temirkanov, Rodion Szczedrin, Galina Wiszniewskaja.
Robert Kabara ukończył Akademię Muzyczną w Krakowie, gdzie studiował w klasie Eugenii Umińskiej i Kaji Danczowskiej. Doskonalił swój warsztat m.in. u takich sław jak Andree Gertler i Yehudi Menuhin. Jest laureatem serii nagród na konkursach skrzypcowych – m. in. I nagroda na Ogólnopolskim Konkursie Muzyki Kameralnej w Łodzi, II nagroda na Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym im. Zdzisława Yahnkego w Poznaniu, I nagroda na Międzynarodowym Konkursie w Adelajdzie, III nagroda i szereg nagród pozaregulaminowych – m.in. nagroda im. Henryka Szerynga i tytuł najlepszego Polaka – podczas IX Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu , nagroda specjalna w Marsylii podczas Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Zino Francescatiego.
Robert Kabara jest również dyrektorem orkiestry kameralnej Sinfonietta Cracovia, działającej w Krakowie, która już na stałe wpisała się w pejzaż kulturalny miasta. Orkiestra wykreowała swój wizerunek artystyczny stale dbając o wysoki poziom artystyczny koncertów. Wiele z nich prowadzi Robert Kabara jako dyrygent – koncertmistrz. Pełnił również funkcje pierwszego koncertmistrza w stworzonej przez Krystiana Zimermana Polish Festiwal Orchestra, z którą odbył światowe tournee, koncertując w najważniejszych salach koncertowych Europy i USA.
1 komentarz
RK pochodzi z Przemyśla; tu się urodził, tu wzrastał, tu stawiał pierwsze kroki u progu artystycznej kariery. Na odwrocie swojego zdjęcia ze skrzypcami, w maju 1972 roku umieścił motto:” Dla serc szlachetnych najwyższą rozkoszą, gdy drugim radość w melodii przynoszą”.
Pamiętajcie o korzeniach wirtuoza!