Od 22 do 23 marca w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu potrwa 5. CoCArt Music Festival. Festiwal integruje najnowsze trendy współczesnej muzycznej awangardy z multimedialnymi projektami o charakterze wizualnym.
CoCART to prawdziwa uczta dla fanów muzyki elektronicznej i elektroakustycznej – jak co roku z całego świata zjadą się do toruńskiego CSW artyści o statusie prawdziwych legend dźwiękowej awangardy:
- Pierre Bastien (FR)
Francuski kompozytor, multiinstrumentalista, konstruktor, autor instalacji dźwiękowych. Swoje muzyczne mechanizmy i wynalazki buduje od lat 70., jednocześnie jest też praktykującym muzykiem z dużym doświadczeniem w dziedzinie inżynierii dźwięku. Działalność Bastiena łączy wiele form artystycznych – współpracował m.in. z takimi muzykami jak Pascal Comelade, Robert Wyatt, Dominique Bagouet Dance Company, a także z projektantem mody Isseyem Miyake, artystą video Pierrickiem Sorinem, filmowcem Karelem Doingiem oraz wynalazcami instrumentów muzycznych, zespołami tanecznymi i trupami cyrkowymi. W 1986 r. założył własną (w sensie dosłownym) orkiestrę o nazwie Mecanium.
- Z’EV (US)
Z’EV w latach 70. był jednym z założycieli ruchu kontrkulturowego industrial, dając się poznać jako perkusista-performer, korzystający z osobliwego zestawu instrumentów etnicznych i odpadów przemysłowych. Tworzył też instalacje dźwiękowe i dzieła multimedialne, łączące muzykę, performance, video i teatr. Współpracował z takimi artystami jak Glenn Branca, Chris Watson, Charlemagne Palestine, Stephen O’Malley, David Maranha, Fennesz, David Jackman, KK Null, Oren Ambarchi, Genesis P-Orridge, John Zorn czy grupa HATI. Z’EV jest też autorem kilkudziesięciu publikacji i wydawnictw – od artykułów i książek, poprzez kasety i płyty analogowe, po płyty CD.
- Jean-Herve Peron & Zsolt Sores (DE/HU)
Jean-Herve Peron – jedna z najważniejszych postaci awangardy rockowej. Działalność solową prowadzi zaledwie od paru lat. Przede wszystkim znany jest jako członek legendarnej niemieckiej formacji awangardy rockowej FAUST. Pod jego przewodnictwem założony w 1971 roku i istniejący do dnia dzisiejszego FAUST, obok innych legendarnych formacji niemieckich – CAN i AMON DÜLL, wypracował specyficzną formę muzyczną nazywaną kraut-rockiem. W obecnych czasach Jean-Herve Peron, również poza zespołem FAUST, skłania się bardziej w kierunku muzyki eksperymentalnej i nowej muzyki improwizowan.
Zsolt Sores, muzyk z kręgu noise, zajmujący się improwizacją i elektroakustyką, artysta dźwięku, performer i artysta konceptualny. Członek grup Abstract Monarchy Trio (wraz z Franzem Hautzingerem), duetu z Rhodri Daviesem, Budapastis (z członkami paryskiej dziecęcej grupy rock-noisowej Dragibus). Jego obszarem działalności i zainteresowań, poza muzyką, są granice różnorodnych form sztuki. Współpracuje z artystami reprezentującymi wiele artystycznych nurtów. Obecnie jest głównym organizatorem serii niezależnych pokazów filmowych pn. Club of Invisible Films w Ludwig Museum w Budapeszcie.
- SUDDEN INFANT
Joke Lanz – Szwajcar z Bazylei, mieszkający w Berlinie. Jego niezwykły świat dźwiękowy oparty jest na brzmieniu mikrofonów kontaktowych, elektronicznych pętli i hałasów, bliska jest mu poezja dźwiękowa i dadaistyczna ekspresja wokalna. Tworzy na polu muzyki eksperymentalnej i wolnej improwizacji. SUDDEN INFANT buduje swe kompozycje często przy użyciu niekonwencjonalnych źródeł dźwięku, zabawek i głosu. Jest to „muzyka” pełna dzikości i poczucia humoru. Jego główne inspiracje to dada, punk, fluxus i akcjonizm wiedeński. Joke Lanz w ciągu ponad swej 20 letniej działalności odbył trasy i koncerty, często w towarzystwie kilku zaprzyjaźnionych artystów, w Europie, USA, Azji i Afryce.
- THEME
THEME to grupa złożona z muzyków rezydujących w Krakowie i w Leicester (Wielka Brytania). Swoją drogę muzyczną rozpoczęli w zespole Splintered. Debiutancki album THEME On Parallel Shores Removed ukazał się w 2000 roku. Do roku 2006 w skład grupy wchodzili Stuart Carter, Hassni Malik i Richard Johnson. Wraz z wydaniem drugiej płyty Our Angels Dislocated, Malik opuścił zespół. W maju 2007 Jeanne Boyer zajmuje jego miejsce jako muzyk gościnny i w tak uzupełnionym składzie w 2009 roku ukazuje się trzeci krążek THEME Valentine (Lost) Forever. Muzyka THEME to unikalna mieszanka brzmienia klasycznych instrumentów, nagrań terenowych, dronów i techniki found sound, zanurzonych w cyfrowym środowisku. W utworach formacji można odnaleźć wiele różnorodnych inspiracji: punk/post-punk, rock, minimalizm, elektroakustyka, surrealizm, jazz i muzyka elektroniczna w jej wszelakich odcieniach.
- Yannick Franck
Belgijski artysta audio-wizualny, pochodzący z Liège. Yannick Franck jest założycielem elektroakustycznych projektów Idiosyncrasia (wraz z Phillem Maggi) i Y.E.R.M.O., który był prezentowany w 2009 roku na weneckim Biennale w Pawilonie Luksemburskim. Prowadzi niezależną wytwórnię Idiosyncratics Records. Pracuje jako kompozytor i sound designer w National Theater of the French Community w Brukseli. Podstawą jego artystycznych poszukiwań jest rekontekstualizacja obiektów i idei obejmująca formy estetycznej transgresji, celowe podrażnianie percepcji oraz pobudzanie widza do refleksji. W swoich wystąpieniach łączy obraz z dźwiękiem wygenerowanym za pomocą sprzętu elektronicznego, własnego głosu, obiektów oraz spreparowanych instrumentów. Czasem inspiruje się powszechnie znanymi utworami, które miksuje i interpretuje odkrywając ich nową, niespotykaną poetykę.
- ARMA
Armantas Geciauskas (vel. Arma, urodzony 1982) – artysta dźwięku pochodzący z Jonavy (rejon kowieński), autor i wykonawca muzyki elektroakustycznej. Na koncie ma kilkadziesiąt koncertów na Litwie, Łotwie, w Estonii, Rosji, Niemczech i Polsce. Artysta używa do komponowania swoich utworów wielu ciekawych instrumentów, m.in. analogowych instrumentów elektronicznych (w tym modeli wyprodukowanych w Związku Radzieckim), nagrań terenowych, obiektów znalezionych i urządzeń własnej konstrukcji. Jako Bruzgynai, Arma i pod innymi pseudonimami opublikował kilka albumów wydanych na kasetach i płytach CD. Arma prowadził także niezależne wytwórnie muzyczne, w których wydał kilkadziesiąt publikacji.
- PRSZR
PRSZR to wspólny projekt austriackiego artysty dźwięku mieszkającego w Berlinie, znanego jako PURE (Peter Votava) oraz muzyków z duetu HATI . PURE tworzy na polu abstrakcyjnej muzyki elektronicznej, wydał kilkanaście płyt w tak zasłużonych dla eksperymentalnej muzyki wytwórniach jak Mego, Staalplaat czy Cronica Electronica, wielokrotnie występował w Europie i Ameryce. Muzycy znani z HATI opierają się na brzmieniu instrumentów akustycznych, zagrali kilkaset koncertów w Europie i USA, współpracując z tak znakomitymi artystami dźwięku i obrazu jak Z’EV, John Zorn, Sławomir Ciesielski, Steve Buchanan, Robert Curgenven czy Raymond Salvatore Harmon. Projekt PRSZR ma na koncie kilka wspólnych koncertów zagranych w latach 2008-2012. W październiku 2012 r. nakładem szwajcarskiej wytwórni Hinterzimmer Records ukazał się album Equilirium. PRSZR prezentuje program muzyczny łączący dwie skrajne domeny: elektroniczną i akustyczną.
5. CoCArt Music Festival
Od 22 do 23 marca 2013 roku
Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu